Държавните чиновници ще трябва да разкажат за яхтите си
/ брой: 92
Роман Маркелов
Руснаците, претендиращи за длъжност ръководител на федерално учреждение, ще трябва според новите правила да предоставят данни за своите доходи.
Освен заплатите, те ще трябва да обявяват дали имат коли, яхти и самолети. При това данните ще са не само за самите ръководители, но и за техните съпруги и непълнолетни деца.
Правилата за предоставяне на такива данни и проверката им са утвърдени от премиера на Руската федерация Дмитрий Медведев и са публикувани на сайта на руското правителство. Документът е разработен от Министерството на труда с цел реализирането на федералния закон от 29 декември 2012 година.
Утвърдените правила ще засегнат не само хората, кандидатстващи за работа като ръководители на федерално държавно ведомство, но и онези, които вече заемат такива длъжности. Всички те ще трябва да подписват декларации за доходите, получавани от най-различни източници. Става въпрос не само за заплати, но и за пенсии, помощи и други доходи за календарна година. Същото засяга и доходите и имуществото на съпругите и непълнолетните деца.
Данните за доходите, уточнява се в документа, ще трябва да се подават в упълномощеното структурно подразделение на работодателя не по-късно от 30 април.
Ще отбележим, че такива данни ще са с конфиденциален характер, тях ще могат да ги прочетат хората, които имат пълномощията да назначават и да уволняват от длъжност ръководител на федерално държавно ведомство.
Също така може да бъде взето решение за проверка на дадените сведения. Тя се осъществява в срок, ненадвишаващ 60 дни от датата на вземането на решение за провеждането й. Този срок обаче може да бъде удължен до 90 дни.
Ако имотите и доходите са много, то над попълването на декларацията ще се наложи да се поработи. Трябва да се дават сведения за доходите от заплата на основната месторабота, а също така от педагогическа, научна, творческа дейност. Трябва да се дават сведения и за доходи от банкови депозити и ценни книжа.
Листата с предполагаемите имоти, за които трябва да се подава декларация, е още по-голяма. Първо, това са всякакъв вид недвижими имоти, в това число дори гаражи. Второ, транспорт. В този списък фигурират не само автомобили и мотори, но и ремаркета, селскостопанска техника, воден и въздушен транспорт. Така че, ако кандидата за поста ръководител в държавно ведомство някъде то чака яхта или самолет, той ще трябва да напише това в декларацията си.
По принцип такъв списък от имоти и доходи е достатъчен, смятат експертите на "Российская газета".
"Теоретично там могат да се добавят и скъпи антикварни вещи или скъпоценности", разсъждава доцентът от катедрата по теория и практика на държавното управление "Висша школа по икономика" Павел Кудюкин. Проблемът е в това, че луксозните предмети, за разлика от имотите и колите, не се регистрират, те трудно могат да бъдат проверени. Затова, смята експертът, включването им в тези списъци е безсмислено.
Според Кудюкин, само контролът върху доходите и имотите на чиновниците няма да реши проблема с корупцията. "В най-добрия случай той ще помогне да я открием - това е така. Но трябва да се отиде още по-напред. Може би дори и радикално: ако чиновникът не може да докаже законността на доходите си, той трябва доброволно да напуска длъжността си. Най-малкото", убеден е експертът на "Российская газета".
Засега нивото на рушветчийството в Русия, според международните анализатори, е много високо. В миналогодишния индекс на възприемането на корупцията на "Transparency International" страната ни е на 133-о място от 176 възможни, рамо до рамо с Хондурас и Гвиана.
По думите на Кудюкин, за подобряване на положението на Русия в рейтинга просто трябва да се повиши прозрачността на всички нива на държавната власт и да се задължат държавните органи да реагират и при най-малкото съмнение за чиновническа корупция.