Димчо Михалевски:
Държавата банкрутира година след изборите
ГЕРБ изхарчиха 9 млрд. лв. над приходите от данъци в хазната
/ брой: 82
Само година-година и нещо след изборите държавата ще бъде в състояние на банкрут - в държавния бюджет няма да има пари за пенсии и социални разходи. Това прогнозира бившият заместник-министър на регионалното развитие Димчо Михалевски в коментар, публикуван от БГНЕС. Българите платиха цената на т.нар. фискална стабилност, която се оказа илюзорна, пише Михалевски
Какво се случи с бюджета през периода 2009-2012. "Когато ударим чертата на разходите в този бюджет, ще видим, че всъщност държавата ни е похарчила 9 млрд. лв. повече, отколкото икономиката през данъците е успяла да генерира и вкара в държавната сметка. Това е изключително притеснително, защото тази тенденция средно по 2 милиарда и нещо да се харчат повече, отколкото се събират, очевидно ни води към една точка, в която бюджетът ще катастрофира и няма да може да изпълнява функциите си да покрива социалните плащания, пенсиите и заплатите", пише Михалевски. Според него "само година-година и нещо след изборите наистина ще бъдем в състояние на банкрут, т.е. държавният бюджет няма да има ресурси, с които да покрие плащанията си за пенсии, социални разходи". В този случай признанието на Дянков, че те са водили държавата към банкрут, е истина", пише той.
Според Михалевски не е истина, че държавата е била пред банкрут 2009, 2010 и 2011, когато той натрупа много дефицити, които Дянков покриваше за сметка на два съществени ресурса. Първият, фискалният резерв, който му беше оставен, а той беше в размер на 7,7 млрд. лв. към 31 юли 2009. Вторият съществен ресурс беше, че през цялото време, докато той управляваше, трупаше нови дългове за сметка на държавата, които тепърва ще трябва да плащаме, се отбелязва в коментара на бившия зам.-министър.
"За първи път държавата не можа да събере необходимите данъци, които икономиката произвежда, защото държавата и ГЕРБ провеждаха политика на отклоняване на тези приходи от бюджета. Това ставаше чрез контрабандата, чрез покровителстване на сивата икономика и чрез масирано покровителстване на източването на ДДС. Подобно е положението и при акцизите. От тези два важни данъка се получава, че не са влезли около 6 млрд. лв. в бюджета. По 2 милиарда и нещо за всяка една от годините, за които пиша, са само липсите. Ако те бяха влезли в бюджета, днес можехме да имаме политика на актуализиране на доходите. Можехме да имаме по-високи социални плащания и да имаме продуктивни разходи - капиталови инвестиции допълнително поне по 1 млрд. лв. на година", пише Димчо Михалевски.