30 Юли 2024вторник11:20 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Да изберем как да живеем

/ брой: 258

автор:Дума

visibility 137

Доц. Живко Георгиев

Идеята за гласуване по интернет е разумна възможност пред гражданите, особено пред по-младите. Но големият проблем е как да се гарантира честността и прозрачността на вота. Защото купуването на гласове и манипулирането на избирателния процес е болезнена и широко дискутирана тема в нашето общество. Явно българинът не може да си представи, че интернет гласуването намалява възможността за манипулации на процеса. Има ли основания за подобно съмнение?
Когато осъществяваме правото си на глас по обичайния досега начин, не се разрешава влизането с придружител в избирателната кабинка, освен в предвидените по закон случаи. Как това да се гарантира при гласуване по интернет? Какво пречи на купувачите на гласове да създадат мощна група от гласоподаватели, при това контролирана от тях, която да застане зад определена кауза и бюлетина? Някой представя ли си физически как се осъществява контролът от избирателните институции върху автентичността на подадения глас? Ако има добър механизъм за гарантиране на честен и прозрачен вот, и той бъде публично обявен, едва ли ще има значителна група от противници на интернет гласуването? Очевидно няма такава техническа възможност. Поне в България. А ние не живеем в Испания.
Доверието в изборния процес у нас е ниско и наблюденията като цяло потвърждават този извод. Едва ли някой е водил зложелателна кампания срещу честността на вота. Имаше достатъчно показателни случаи. Едва ли ще се намери българин, който да не знае поне за един купен глас. Едва ли има българин, който да не знае поне един продаден глас. Едва ли има човек, непознаващ поне пет случая на сериозно влияние и изкористяване на вота. Такава е реалността на изборния процес у нас. Факти, безброй факти, при това добре представени в публичното пространство.
Голяма част от българите просто не се интересува от изборния процес. Обичайните мнения варират от "Не ме занимавайте с такива глупости" през "Променяйте каквото искате в законите" до "Това не ме засяга, нямам намерение да гласувам". Такива са типичните мотивации и на обществените нагласи относно всякакви идеи за промени в изборното законодателство.
Избирателната апатия в България не е изолирано явление, нито е по-голяма, отколкото другаде по света. Напротив. Не е естествено общество, в което 100 процента от хората гласуват, без това да е задължително. Животът не е само политика, не е само гласуване. Достатъчно дългото наблюдение върху изборите - честни или нечестни, по-честни или по-малко честни, не е убедило хората, че гласуването е усилие, от което пряко зависи как ще живее всеки един. Далеч по-очевидно е, че отивайки до избирателните урни, може би решаваме кой ще живее добре - тези или онези, а не как ние ще живеем.

Състоянието на "Мини Марица-изток" се влошава

автор:Дума

visibility 856

/ брой: 142

Помощи за бизнеса, ако токът поскъпне над 180 лв/МВтч.

автор:Дума

visibility 792

/ брой: 142

Депутатите искат да влезем в еврозоната от юли догодина

автор:Дума

visibility 778

/ брой: 142

Лозари и винари излизат на протест

автор:Дума

visibility 765

/ брой: 142

Киев проси ток от Словакия, на която спря руски нефт

автор:Дума

visibility 817

/ брой: 142

Ултралеви виновни за жп саботажа във Франция?

автор:Дума

visibility 789

/ брой: 142

Китай с литературен кът в Националната библиотека

автор:Таня Глухчева

visibility 748

/ брой: 142

Накратко

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 142

Обръщение към българския народ*

visibility 793

/ брой: 142

Жалко за олимпизма

автор:Боян Бойчев

visibility 752

/ брой: 142

Горе главата – заедно няма кой да ни спре!

visibility 748

/ брой: 142

Българският сателитен синдром и Украйна

автор:Искра Баева

visibility 793

/ брой: 142

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ