26 Април 2024петък08:41 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Черната котка - царица на суеверията

Древно поверие гласи, че животното носи любов вкъщи и нещастие на пътя

/ брой: 14

автор:Надежда Ушева

visibility 19902

Едно от най-обсъжданите животни на планетата за всички времена е котката. Бяла или черна, за нея се носят митове и легенди. А произведения на изкуството - мюзикъли, филми, песни, картини, я  увековечават. И допълнително й придават божествен нрав. Че кой друг, освен котката, притежава девет живота? 
Пресече ли ти пътя обаче, е лош знак и неочаквано ще се сблъскаш с куп неприятности, опасяват се мнозина. За други мяукащите същества донасят благодат и любов в къщата. А трети въобще не се поддават на такива приказки и приемат животното просто като домашен любимец, без да отдават значение на предразсъдъци.   


Във Великобритания например котка, пресичаща пътя, носи щастие. Това суеверие има няколко корена: първият отвежда към древен Египет, в който мъркащите четирикраки от храмовете имат право "да контактуват" с боговете. Вторият идва от средновековно поверие: ако вашият път е пресечен от черна котка и вие не сте пострадали от това, значи невероятно ви е провървяло. Оттук говорим за връзката между котката и късмета. Друга приказка твърди, че, ако животното е влязло в дома ви и е получило щедър прием, вие ще се радвате на доброто разположение на стопанина му - дявола. Някои могат да пострадат от него, но не и вие. Третото поверие е земно. Стара английска поговорка гласи: "Ако черна котка обитава къщата, никога няма да свършва любовта в нея".
Писаната е символ и на сексуално привличане. Домът се смята за място, където жената ще се ползва от постоянното внимание на мъжа.
Способността на животното да създава неповторим уют го превръща в неизменен спътник и на моряците. На кораба на Колумб плава първият черен котарак, който може да предсказва бури и помага на морските пътешественици да избягват  опасности. Дори в наши дни морските труженици вярват, че котката спи в тази част на кораба, която е насочена към дома.


На Изток хората смятат, че докосването на черната писана лекува различни болести и носи късмет в риболова. Английският крал Карл I притежава черна котка, която според него влияе благотворно върху съдбата му. Той толкова се страхува да не изгуби любимото си животно, че дори му назначава персонална охрана от кралски гвардейци. Животното обаче все пак умира.
- Вече няма да има щастие за мен - тъжно възкликнал кралят.
На следващата сутрин той е арестуван и няколко месеца по-късно му отрязали главата.
Египтяните пък дори са погребвани с домашните си котки, за да им правят компания и да им носят благополучие и на онзи свят.
В Америка обаче е точно обратното - янките приемат, че късмет им носи само бялата котка, а от черната нищо добро не могат да очакват.   
В средните векове черната котка е обявена за зъл демон и е упорито преследвана. Връзката на котките с египетската религия и тяхната сексуална активност карат инквизиторите да провъзгласят тези животни за символи на злото и магьосничеството. Котките са жестоко измъчвани и изгаряни на клади. В резултат на това рязко се увеличава популацията от плъхове, които допринасят за разпространението на епидемии, известни като "Черната смърт".
Оттук идва и приказката, че черните котки носят нещастие, когато пресичат пътя на хората.
През XVII в. преследванията на черните питомци отшумява, но те са застигнати от нова опасност - било разпространено поверието, че тези животни са средство за лечение на дузина болести. Например опашката на черна котка, заровена в земята под прага на дома, може да предпази цялото семейство от болести и нещастия. Английският натуралист Едуард Топсъл писал през 1658 г., че отвара от главата на животното лекува слепота. По такъв начин, вместо на религиозния тормоз, котките стават жертва на медицинското шарлатанство.
И днес мнозина енерготерапевти държат тъмна котка в дома си. Според тях тя притежава силно енергийно поле и с удоволствие общува с хипертоници, отнемайки им излишъка от отрицателна енергия. Тя обича да спи на гърдите около главата на своя стопанин, което може да бъде смятано и за лекарство: 10-15 минути с писаната преди сън премахват главоболието и умората, твърдят запознати.
В своята книга "Всички мои пациенти под леглото. Спомени на котешкия доктор" Луи Кемюти казва, че хората, които ненавиждат или се страхуват от котките, не са уверени в себе си и се чувстват ощетени, защото са принудени да отстъпват пред други, по-успели и по-щастливи в живота. Човек, който е заставен постоянно да се защитава или да ревнува, пренася върху котките своите страхове и злоба, тъй като това са същества, които живеят независим живот.
Днес на света са известни около сто породи котки. Повечето от тях са признати от всички международни фелинологически организации. Сред многообразието от цветове обаче особено място заема класическата черна окраска. Персийските и британските породи се смятат за най-старата разновидност. На първата изложба в Лондон през 1871 г. те са описани като "ползващи се с голямо търсене и най-трудни за придобиване". Действително, сред домашните писани, които не са от определена порода, на пръсти се броят тези, които имат идеално черно кожухче. Обикновено по него има бели косми, шарени петна или по-светли участъци.
Повечето черни котки са активни, но не агресивни. Те винаги са били тачени и като отлични ловци на плъхове и мишки. Славни унищожители са на гризачи, на мухи и хлебарки, дори на птици. Котката се отличава и със своята грациозност, майчински инстинкт, тайнственост и своенравност. Писаната олицетворява богинята на плодородието и на майчинството Бастет. Тя е символ на божество и e защитавана от хората, обгръщана е с грижи и оплаквана след смъртта й. Мумии на котки заедно с техните купички за мляко са открити при археологически разкопки в Египет.
Черна или бяла, котката си е котка - първа в списъка за домашни любимци. Царица и на суеверията. Ако не обръщаме внимание на предразсъдъците, ще видим, че животното е твърде привлекателно, обичливо и чувствително като всички останали. Готово да ни възнагради с любов и привързаност в замяна на малко ласки и храна. 
Ако пък не сте съгласни с това, потърсете  популярната сръбска комедия "Черна котка, бял котарак" ("Црна мачка, бели мачор") на Емир Кустурица, която грабва "Сребърен лъв" за най-добра режисура, за да се посмеете от сърце.    
 

Обществените поръчки над 5 млн. лв. под специален надзор

автор:Дума

visibility 306

/ брой: 79

Забраняват рекламата на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 333

/ брой: 79

Безплатни винетки за електромобилите на инвалидите

автор:Дума

visibility 384

/ брой: 79

Жилищните кредити с нови рекорди

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 79

Северна Македония гласува за президент

автор:Дума

visibility 299

/ брой: 79

ЕП прие закон за защита на жените

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 79

Хиляди деца в Румъния оставени на бабите

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 79

Накратко

автор:Дума

visibility 255

/ брой: 79

Политически кукувици

автор:Александър Симов

visibility 393

/ брой: 79

Договорът с „Боташ“ е национално предателство

visibility 324

/ брой: 79

Как Йончева забрави "Ало, Банов"

автор:Дума

visibility 339

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ