Бюджетът на минус с 620 млн. лв. още през март
Ананиев призна, че правителството в оставка плаща текущи разходи с пари от фискалния резерв
/ брой: 78
Финасовият министър в оставка Кирил Ананиев призна в Народното събрание, че още в първото тримесечие на годината бюджетът е излязал на червено. Дефицит в размер на близо 620 млн. лв. е отчетен в държавния бюджет за първото тримесечие на 2021 г. или около 0,5% от брутния вътрешен продукт, а целият дефицит за 2020 г. е разчетен на около 4,9 млрд. лв. Това отчете Ананиев.
Ананиев призна също, че при изтънен фискален резерв правителството покрива текущи плащания със средства от целевите фондове в резерва, предназначени за строго определени разходи. "Единствено Сребърният фонд е по отделна сметка и от него не сме взели и стотинка от създаването му. Всичко останало са средства, които временно може да бъдат използвани за покриване на разходи в бюджета", каза Ананиев. Във фискалния резерв наред със сметките на правителството са включени средствата на Сребърния фонд, двата фонда за извеждане от експлоатация на ядрени блокове и за обезвреждане на ядрени отпадъци, Учителският пенсионен фонд, Фонд "Сигурност на енергийната система", както и средства на НЗОК и НОИ.
Пред депутатите бяха представени нови данни за фискалния резерв. Към момента той е в размер на 8,5 милиарда лева, посочи министърът, като е намалял значително спрямо есента на миналата година, когато е бил около 15 млрд. лева. Ананиев обясни това с разходите около третата вълна на коронавируса. От началото на пандемията до 31 март 2021 г. правителството е изхарчило 5,1 млрд. лв. за справяне с кризата, обяви още Ананиев. От началото на годината до края на март правителството е изтеглило 800 млн. лв. нов дълг при разрешени малко над 4 млрд., каза той.
По думите на Ананиев на този етап не се налага преразглеждане на бюджета за 2021 г. След изричен въпрос от лидера на БСП Корнелия Нинова дали ще бъде внесена актуализация в рамките на сега действащия кабинет, Ананиев каза, че на този етап и при това състояние на бюджета подобни действия не се налагали. Според него е редно следващото правителство да внесе актуализация, ако това се налага.
По време на изслушването депутатът от "БСП за България" Пламен Милев попита Кирил Ананиев какъв е размерът на раздадените от прозореца на джипката с решение на МС пари през първото тримесечие на 2021г. Той попита какво е съотношението им спрямо заложените в бюджета разходи, колко от тях са антиковид и какво е наложило извън ковид разходите. Според него отговорът на министъра е уклончив. "Хората ги искали. А защо не са заложени в бюджета? Възникнали спонтанно. Колко "спонтанно" може да възникне нуждата от ремонт на път, неремонтиран 30 години. Не спонтанно, а предизборно, г-н Ананиев. Това са нашите пари, похарчени предизборно по усмотрение на човека с многото менискуси", коментира Милев.
Донякъде се изясни картината със състоянието на българския бюджет, но притесненията остават, заяви народният представител от "БСП за България" проф. Румен Гечев. По думите му даже някои от притесненията се засилват. "Защо? По отношение на държавния бюджет, той на пръв поглед изглежда добре. Уважаеми колеги, добре е, защото правилно ЕС разреши трансферите, които той прави по едни програми, да ги прехвърлим по покриването на допълнителните разходи, свързани с КОВИД-19", коментира Гечев.
"Между 2 и 4 пъти по-малко държавата е помогнала на българските семейства и бизнес, отколкото нашите партньори в ЕС", каза проф. Румен Гечев. Според него вторият проблем е, че помощта за българските семейства е ограничена, а по отношение на бизнеса малки и средни фирми от август миналата година чакат да получат своите средства. Гечев коментира и дълговете на правителството в оставка. "Казвате, че не сте теглили нови заеми, тъй като много уважавате евентуалното ново правителство. Вие просто не сте теглили преди изборите", заяви той.
Планът за въвеждане на еврото напредвал
Националният план за въвеждане на еврото е в напреднала фаза. По документа се работи усилено, за да може да бъде спазен срокът за окончателното му изготвяне - 30 юни 2021 г. Това обяви Ананиев в отговор на въпрос от депутат от ГЕРБ-СДС. Той каза още, че индикативната дата за членство във валутния съюз остава 1 януари 2024 г., а процесът вече е навлязъл в заключителната си фаза.