26 законопроекта отлежават в Народното събрание
"БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА" внесе три важни документа - за отлагане на либерализацията на тока, за доброволчеството и за личния фалит
/ брой: 232
26 законопроекта отлежават в Деловодството на 51-вото Народно събрание, показва справка в сайта на парламента. Te са внесени от 11 ноември насам - деня, в който депутатите положиха клетва. Четвърта седмица депутатите все още са в първото си заседание, защото няма избран председател.
Вносител на 12 от законопроектите е служебното правителство, а останалите са от народни представители.
Три от тях са на парламентарната група на "БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА". Това са законопроекти за изменение на Закона за енергетиката, за насърчаване на доброволчеството, за обявяване в несъстоятелност на физически лица, т.нар. Закон за частния фалит. С първия документ се предлага отлагане на реформата на пазара на ел. енергия и на либерализацията на цената на тока с още две години.
Законът за насърчаване на доброволчеството, изработен с активното участие на Младежкото обединение в БСП, беше приет на първо четене още през април от 50-ото НС. Целта на документа е да създаде цялостна правна рамка на доброволчеството в България като основа за насърчаване на гражданската активност и солидарността в обществото. Премахват се някои от бариерите пред доброволчеството, създават се стимули за гражданите да се ангажират с дългосрочни доброволчески дейности.
Със законопроекта за частния фалит се предлагат алтернативни процедури според доходите, имуществото и задълженията на длъжника. Те включват три варианта - обявяване в несъстоятелност с погасителен план, с ликвидация на имущество или при липса на доходи и имущество. При първите два варианта длъжникът може да изпълнява частични плащания или да осребрява имущество в кратък период, след което остатъкът от дълговете може да бъде опростен с решение на съда. За длъжници без доходи и имущество този период е едногодишен.
Сред внесените от другите парламентарни групи законопроекти са тези за промени в Кодекса за застраховането, измененията в Закона за ДДС и данъците на физическите лица, както и промените в Закона за храните.
Най-важният законопроект - за Държавния бюджет за 2025 година, все още не е внесен, макар вече да е готов. Преди ден служебният премиер Димитър Главчев обясни, че няма да внесе бюджета, докато политическата ситуация не се изясни. Било рисково да бъде внасян бюджет в предизборна ситуация, защото в такъв случай той може да бъде взривен.