21 Ноември 2025петък17:54 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

БСП търсят Московски и Борисов за проблемите в Български пощи

автор:Дума

visibility 629

Ще поставим въпросите за Български пощи пред директора предприятието, министъра на транспорта и премиера. Ще продължим да отстояваме и защитаваме социалните и трудови права на хората, работещи в Български пощи. Не е допустимо в 21 век хора да гладуват, за да защитят тези свои права. Това обяви зам.-председателят на ПГ "БСП за България" Георги Свиленски след среща между представители на синдикатите в пощите и депутати от левицата. Разговорите продължиха повече от два часа. Срещата бе по желание на служителите от Български пощи, които преди няколко дни обявиха гладна стачка.
Свиленски обясни, че са били поставени искания, които в голямата си част се възприемат и от четирите синдиката. По думите му проблемите, довели до  гладната стачка - нарушените социални и трудови права на работещите с намаляването на добавката за прослужено време от 1 на 0,6, с отнемането на ваучерите за храна и със заплащането на извънредния труд, към момента са временно решени. Той обясни, че директорът на Български разменно-сортировъчен център г-жа Серова е поела ангажимент това повече да не се случва. Голяма част от проблемите касаят и изпълнителния директор на "Български пощи" и Министерство на транспорта, а в някои отношения и Министерски съвет. Особено що се отнася до субсидията на предприятието. Защото всички проблеми са поради липсата на пари, обясни още Свиленски.
Към момента предприятието има два източника на средства - компенсацията, която получава, но 2 г. не е изплащана; цената на универсалната пощенска услуга, която е в пъти по-ниска от тази на другите оператори, които работят на терен. Те са неконкурентноспособни в тази среда, категоричен бе народният представител. Няма как работещите да получават добри заплати, когато цената на една пратка е 65 стотинки. Тези въпроси ще ги поставим и пред министъра на транспорта и пред министър-председателя, за да бъдат час по-скоро решени, а не с преговори и консултации да бъдат отлагани във времето, подчерта още зам.-председателят на ПГ на левицата.


Стачкуващите служители са поставили и друг важен проблем - липсата на работно облекло повече от 10 години на пощальоните. Преди две години са им осигурени лични предпазни средства. Пощальоните, които разнасят пратки по улиците, нямат обозначение, че са служители на Български пощи, подчерта Свиленски. По думите му този проблем трябва да бъде решен, за да се вдигне авторитетът и на дружеството, и на трудещите се в него.
Свиленски каза още, че от страна на стачкуващите жени е бил поставен въпросът и с извършване на синдикална дейност - срещи с членовете, помещение, в което да се извършват тези дейности. По думите му в резултат от разговорите директорката е поела ангажимента след устно предупреждение, да осигурява такова помещение. Ще проведем разговори и с ръководството на предприятието, тези въпроси да бъдат регламентирани, за да не стават обект на спорове, добави депутатът от левицата.
Синдикалната дейност трябва да се извършва от всички синдикати и те трябва да бъдат равнопоставени и всеки служител да избере в кой синдикат да членува и да му бъдат защитавани правата, категоричен бе Георги Свиленски.
На срещата присъстваха и народните представители от ПГ "БСП за България" Петър Витанов и Станислав Владимиров.

 

Държавата си търси пълните такси за летище София

автор:Дума

visibility 747

/ брой: 219

Предлагат нови правила при продажба и регистрация на кола

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 219

Отлагат с 6 месеца по-високите такси на БАБХ

автор:Дума

visibility 729

/ брой: 219

Европа прие на нож плана за Украйна

автор:Дума

visibility 683

/ брой: 219

Румъния е удвоила вноса от Русия

автор:Дума

visibility 709

/ брой: 219

България вече страда от климатичните промени

автор:Дума

visibility 648

/ брой: 219

Откриха Паметник на Васил Левски в Италия

автор:Дума

visibility 745

/ брой: 219

Великият

автор:Александър Симов

visibility 660

/ брой: 219

Квалификациите за Мондиал 2026

автор:Дума

visibility 733

/ брой: 219

Молекулна политика

автор:Юри Михалков

visibility 711

/ брой: 219

Капитулация за Киев и безпрецедентен контрол за Русия

автор:Дума

visibility 723

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ