20 Септември 2025събота13:37 ч.

БСП поиска ясен регламент и защита на служителите при дистанционната работа

автор:Дума

visibility 1251

 „Необходими са промени в трудовото законодателство за регламентиране на дистанционната работа и защита на правата на трудещите се“. Това заяви от трибуната на Народното събрание депутатът от парламентарната група на „БСП за България“ Благовест Кирилов.

 Той припомни, че в последните седмици отчитаме ръст на заболелите от Covid-19 и очакваме поредната вълна на вируса, като близо 18% от фирмите в България към момента работят дистанционно. На въпрос колко нарушения на условията на труд при дистанционна работа са констатирани, министърът на труда и социалната политика Гълъб Донев даде данни за 6 нарушения, които са констатирани между януари 2020 и август 2021 година.

„При броя работещи дистанционно тази бройка е изключително странна и не отразява реалността. Кодексът на труда  съдържа подробна уредба на условията за дистанционна работа. Пандемията обаче отвори въпроса дали тази уредба е адекватна, достатъчна и приложима. Контролът и изпълнението на чл. 107и, ал. 3 от КТ (за регламентиране на условията на труд, които работодателят е длъжен да предостави на работещите дистанционно) често пъти са пренебрегвани както от работодателите, така и от институциите“, отбеляза депутатът.

Същевременно по думите му  Кодексът на труда не е адаптиран към дигитализацията, изисквайки множество документи на хартиен носител от всеки служител. „Освен това не е уредена дистанционната форма на труд чрез използване на информационни технологии. Ползването на тези технологии за работа създава така наречените ситуации "винаги на линия". Освен че води до стрес, това може да се използва и за постоянен натиск от страна на работодателите върху трудещите се. За да се избегне следва да се въведат разпоредби, които да позволяват на трудещите се да изключат всички устройства, през които могат да се свързват с тях в извънработно време“, коментира Кирилов.

„Министерството на труда следва да ръководи дебата и да предложи решения на проблемите, които стоят както пред бизнеса, така и работещите дистанционно“, констатира Благовест Кирилов.

Данъчните декларации за 2025 г. ще се изготвят в левове

автор:Дума

visibility 244

/ брой: 175

Купуваме еднодневна винетка от февруари догодина

автор:Дума

visibility 224

/ брой: 175

Вдигането на ДДС ще удари икономиката най-силно

автор:Дума

visibility 232

/ брой: 175

С 4% намаляват чуждите инвестиции у нас

автор:Дума

visibility 225

/ брой: 175

Национална стачка парализира Франция

автор:Дума

visibility 210

/ брой: 175

Естония няма да затвори границата с Русия

автор:Дума

visibility 224

/ брой: 175

Замразяват заплатите на депутатите в Словакия

автор:Дума

visibility 237

/ брой: 175

Кататония

автор:Александър Симов

visibility 193

/ брой: 175

Стратегия за остаряване

автор:Юрий Борисов

visibility 211

/ брой: 175

Сега ли се сетихте?

visibility 223

/ брой: 175

Непоколебимост по пътя към националния идеал

автор:Дума

visibility 236

/ брой: 175

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ