БСП иска строг контрол върху подслушванията
Настояваме за връщане на бюрото за контрол на СРС, а СДОТО да стане независима агенция, заяви Младен Червеняков
/ брой: 80
БСП настоява за възстановяване на Националното бюро за контрол на СРС-та, както и да се създаде граждански съвет, който да осъществява кантрол върху дейността му. Това обяви Младен Червеняков, председател на Съвета по законност, съдебна власт и борба с престъпността и корупцията към БСП, вчера.
От левицата обмислят и идеята Специализираната дирекция "Оперативни технически операции" (СДОТО) да излезе от състава на МВР и да стане самостоятелна агенция, която да обслужва различните звена, работещи със средства за подслушване. Според Червеняков така ще се ограничи политическото въздействие върху службата. Тези две мерки ще са част от законопроект, който БСП ще настоява да бъде приет в следващото Народно събрание. Червеняков бе категоричен, че след изявленията на главния прокурор в сряда т.нар. "СРС-гейт" навлиза в нов етап. Той изтъкна, че на практика Сотир Цацаров е потвърдил голяма част от посоченото в сигнала на Сергей Станишев.
Михаил Миков призова прокуратурата да погледне по-широко на проверката. Бившият вътрешен министър настоя държавното обвинение да каже има ли предоставени технически средства като тези, коментирани от партньорски служби, за какви цели и как са били използвани те. Миков поиска проверката да обхване мобилните оператори и техни експерти също да бъдат привлечени при разкриването на истината за подслушванията. В доклада за 2011 г. за използването на СРС е подчертано притеснението и за нарастващия брой на използване на акаунти, коментира той. Миков припомни фрапиращите случаи с Ваньо Танов и с областния директор на МВР в Стара Загора Тончо Михайлов, който бе уличен в нерегламентирано подслушване и бе оправдан в съда. Миков разказа и за директора на Инспекцията по труда в същия град, който подслушвал съпругата си. Големият проблем е онова "раково срастване между политическа и професионална функция в МВР", подчерта той.
Мая Манолова настоя служителите, посочени с инициали в предоставения на главния прокурор сигнал да бъдат подложени на детектор на лъжата и изследването да се контролира от независим институт, а не от този по психология към МВР. Тя предложи, ако се стигне до наказателно производство, те да получат статут на защитени свидетели. "Нали си давате сметка какъв е страхът в момента в МВР. Нищо в тази институция не се е променило. Там началниците са същите и е естествено, че никой служител няма да посмее да каже истината, но ние не се съмняваме, че вътрешен човек в МВР ще се намери, ако не сега, то след 12 май", смята Манолова. Прав е Цветанов, че прокуратурата няма да намери документални следи за използването на СРС, но чрез предложенията, които правим, се надяваме част от истината да бъде установена, допълни тя.