17 Юли 2025четвъртък14:45 ч.

Столичните социалисти заедно с посланика на Руската федерация Елеонора Митрофанова се поклониха и поставиха цветя на Паметника на Съветската армия по повод Международния възпоменателен ден на Холокоста

БСП: Холокостът не бива да се повтаря никога

/ брой: 19

автор:Дума

visibility 1012

"Нека никога не забравяме тези най-жестоки мигове от историята, за да не позволим да се случат отново! Нека помним!" - с тези думи почете паметта на жертвите на Холокоста лидерът на БСП и вицепремиер Корнелия Нинова. Тя припомни, че България е спасила живота на 50 хиляди евреи. Българският народ прояви сила, воля и съчувствие и не позволи депортирането в лагерите на смъртта, отбеляза Нинова.

"Наша отговорност е да предадем уроците на Холокоста и войната, за да не се повтарят. Помним антифашистките движения. Помним хилядите антифашисти, които са загубили своя живот в борбата си срещу кафявата чума", заяви в НС депутатът от "БСП за България" Явор Божанков в декларация по повод Международния възпоменателен ден на Холокоста. Ужасите на войната се помнят, но все още има риск популисти и националисти да се изправят срещу мира, предупреди той. 

"България е видяла и преживяла много. Повод за национална гордост е спасяването на българските евреи", подчерта Божанков. Той завърши с думи на именития юрист Кристиан Таков, който каза: "Злото дреме у всекиго от нас. Цивилизационната ни черупка е много крехка и може да се пропука на най-нечакано място. Прочее, да бдим. Първо върху себе си".

"На 27 януари светът казва: "Никога повече!". На този ден през 1945 г. Червената армия освобождава останалите живи в концентрационния лагер "Аушвиц", заяви председателят на БСП в София Калоян Паргов в началото на вчерашната сесия на Столичния общински съвет и предложи съветниците да почетат с минута мълчание жертвите на фашизма.

Холокостът е безпрецедентен не само заради броя на загиналите евреи и безкрайната жестокост в лагерите на смъртта, но и защото това е геноцид, който с мащаба си остави дълбок белег върху лицето на Европа, подчерта Паргов. По думите му споменът за този срамен момент от историята на човечеството трябва да бъде камбаната, която постоянно да ни напомня да бдим и да не допуснем никога отново да се възродят и наберат скорост идеологии, които са формирани върху расизъм и чувството за господството на един етнос или нация над друга.

Средствата по ПВУ за саниране са спасени

автор:Дума

visibility 25

/ брой: 130

Словакия пак блокира санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 21

/ брой: 130

Джорджеску остава под съдебен контрол

автор:Дума

visibility 16

/ брой: 130

Париж отменя два официални празника

автор:Дума

visibility 26

/ брой: 130

Пекин стопля отношенията с Брюксел

автор:Дума

visibility 22

/ брой: 130

Възможности

автор:Александър Симов

visibility 20

/ брой: 130

Ах, леглото

автор:Аида Паникян

visibility 27

/ брой: 130

Пълен батак при хранилището за ядрени отпадъци

visibility 25

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ