Брюксел няма пари за ограда с Турция
Съоръжението може да се построи с пари от страните членки, но не от Еврокомисията
/ брой: 20
Страните членки на ЕС сами могат да финансират оградата по българо-турската граница, твърдят източници от Еврокомисията, на които се позовава БТА. Така те тълкуват думите за "двустранно финансиране, включително чрез доброволни механизми за солидарност", от писмото на председателката на Комисията Урсула фон дер Лайен до европейските лидери от 26 януари.
Писмото на Фон дер Лайен бе изпратено по повод насрочения за 9 и 10 февруари специален Европейски съвет в Брюксел, който ще бъде посветен на миграцията. "Българо-турската граница трябва да бъде приоритет в укрепването на ключовите външни граници на ЕС чрез целеви мерки, които да бъдат открити и за други заинтересовани страни членки", се казва в писмото. Мерките включват разполагане на служители на "Фронтекс" и оборудване, мобилизиране на еврофондове за засилването на граничните капацитет и инфраструктура на страните от ЕС, средства за наблюдение и двустранно финансиране, включително чрез доброволни механизми.
Една страна членка може да подпомогне финансово друга за оградата, поясниха от ЕК. Това означава, че България може да бъде подпомогната от други държави от общността, заинтересовани от изграждането на съоръжението.
По-късно еврокомисарката по вътрешните работи Илва Йохансон обяви, че ЕК е против финансирането на оградата по границата между България и Турция.
"Няма противоречия между писмото на Фон дер Лайен и казаното от Илва Йохансон", заяви говорителят на ЕК Ерик Мамер. "ЕС не финансира изграждането на стандартна инфраструктура по границите си, която държи хора отвън", добави той. По думите му страните трябва да решат кой е най-добрият начин да охраняват границите, а ЕС трябва да ги подкрепи. "В този аспект Комисията финансира серия от мерки и действия, които допринасят за добрата защита на нейните граници. Но ЕК каза, че няма да финансира и съфинансира изграждането на стена", разясни говорителят.