16 Юли 2025сряда17:27 ч.

Брюксел няма пари за ограда с Турция

Съоръжението може да се построи с пари от страните членки, но не от Еврокомисията

/ брой: 20

автор:Дума

visibility 1161

Страните членки на ЕС сами могат да финансират оградата по българо-турската граница, твърдят източници от Еврокомисията, на които се позовава БТА. Така те тълкуват думите за "двустранно финансиране, включително чрез доброволни механизми за солидарност", от писмото на председателката на Комисията Урсула фон дер Лайен до европейските лидери от 26 януари.
Писмото на Фон дер Лайен бе изпратено по повод насрочения за 9 и 10 февруари специален Европейски съвет в Брюксел, който ще бъде посветен на миграцията. "Българо-турската граница трябва да бъде приоритет в укрепването на ключовите външни граници на ЕС чрез целеви мерки, които да бъдат открити и за други заинтересовани страни членки", се казва в писмото. Мерките включват разполагане на служители на "Фронтекс" и оборудване, мобилизиране на еврофондове за засилването на граничните капацитет и инфраструктура на страните от ЕС, средства за наблюдение и двустранно финансиране, включително чрез доброволни механизми.
Една страна членка може да подпомогне финансово друга за оградата, поясниха от ЕК. Това означава, че България може да бъде подпомогната от други държави от общността, заинтересовани от изграждането на съоръжението.
По-късно еврокомисарката по вътрешните работи Илва Йохансон обяви, че ЕК е против финансирането на оградата по границата между България и Турция.
"Няма противоречия между писмото на Фон дер Лайен и казаното от Илва Йохансон", заяви говорителят на ЕК Ерик Мамер. "ЕС не финансира изграждането на стандартна инфраструктура по границите си, която държи хора отвън", добави той. По думите му страните трябва да решат кой е най-добрият начин да охраняват границите, а ЕС трябва да ги подкрепи. "В този аспект Комисията финансира серия от мерки и действия, които допринасят за добрата защита на нейните граници. Но ЕК каза, че няма да финансира и съфинансира изграждането на стена", разясни говорителят.

Тръмп плаши Русия с "тежки мита"

автор:Дума

visibility 302

/ брой: 129

Лавров се срещна със Си Дзинпин

автор:Дума

visibility 319

/ брой: 129

Разследват евродепутат, за когото Аушвиц е "фейк"

автор:Дума

visibility 331

/ брой: 129

Символ

автор:Александър Симов

visibility 288

/ брой: 129

Приключи ли терапията

автор:Евгени Гаврилов

visibility 309

/ брой: 129

Епични провали

visibility 311

/ брой: 129

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ