20 Септември 2025събота19:01 ч.

Боян Чуков: България трябва да има оперативен щаб за мигрантската криза

автор:Дума

visibility 1285

В момента е необходимо България да създаде оперативен щаб, който да наблюдава потоците с мигранти, които идват от Афганистан, категоричен е експертът по национална сигурност  Боян Чуков. Пред БиТиВи той коментира, че заловените в каросерията на камион бежанци доказват, че старите канали за прекарване на хора са се активизирали и тези структури се готвят за следващи мигрантски вълни.

Щабът, по думите му, трябва да координира усилията на всички институции при очакваната нова мигрантска влъна и част от него не трябва да бъдат политически фигури, а експерти.

Чуков изрази и опасенията си, че заради невъзможността на западни страни като Германия и Австрия да поемат голям брой мигранти, ситуацията в Афганистан може да представлява заплаха за националната ни сигурност.

Ситуацията на летището в Кабул е заблуждаваща, смята Чуков. Тъй като основната част от хората, които искат да бъдат евакуирани от страната, са участвали в службата за национална сигурност и охранителните служби – хора, които са репресирали талибаните преди.

Според експерта основният риск е членове на „Ал Кайда“ и ИДИЛ да пристигнат в България заедно с бежанците. В същото време Западът няма възможност да приеме толкова мигранти, колкото преди, така че голяма част от тях дори и да искат, няма да могат да продължат нататък, обясни още Боян Чуков.

Данъчните декларации за 2025 г. ще се изготвят в левове

автор:Дума

visibility 1672

/ брой: 175

Купуваме еднодневна винетка от февруари догодина

автор:Дума

visibility 1528

/ брой: 175

Вдигането на ДДС ще удари икономиката най-силно

автор:Дума

visibility 1601

/ брой: 175

С 4% намаляват чуждите инвестиции у нас

автор:Дума

visibility 1580

/ брой: 175

Национална стачка парализира Франция

автор:Дума

visibility 2233

/ брой: 175

Естония няма да затвори границата с Русия

автор:Дума

visibility 1681

/ брой: 175

Замразяват заплатите на депутатите в Словакия

автор:Дума

visibility 2084

/ брой: 175

Кататония

автор:Александър Симов

visibility 2205

/ брой: 175

Стратегия за остаряване

автор:Юрий Борисов

visibility 1944

/ брой: 175

Сега ли се сетихте?

visibility 1626

/ брой: 175

Непоколебимост по пътя към националния идеал

автор:Дума

visibility 1872

/ брой: 175

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ