18 Юли 2025петък13:17 ч.

Снимка pikwizard.com

Борят затлъстяването с болтове в устата

В Нова Зеландия измислиха как да "заключват" челюстите на желаещите стройна фигура

/ брой: 123

автор:Дума

visibility 541

Новозеландски изследователи създадоха устройство за отслабване, което използва магнити, за да затегне челюстта на пациента, което се рекламира като нов инструмент срещу затлъстяването, въпреки че критиците го оприличават на инструмент за средновековни мъчения, съобщи АФП, цитирана от БГНЕС.

За целта зъболекар монтира магнити и заключващи болтове към горните и долните кътници на пациента, позволявайки челюстите да се отварят само два милиметра. Водещият изследовател Пол Брантън от Училището по здравни услуги към университета Отаго каза, че това ограничава потребителя до течна диета, без да ограничава дишането или говора.

В статия, публикувана в британското списание "Дентал" този месец, те казват, че седем жени са свалили средно по 6,36 килограма по време на двуседмичен опит с устройството, наречен DentalSlim Diet Control. Установено е, че пациентите изпитват известен първоначален дискомфорт, но като цяло намират устройството за "поносимо".

За разлика от окабеляването на челюстите, което е било популярен начин за ограничаване на хората до течни диети през 80-те години, DentalSlim има аварийно освобождаване, в случай че пациентът повръща или има пристъп на паника. От това обаче не се е възползвал нито един от участниците в проучването. Една жена обаче си признала, че е опитала малко течен шоколад.

Изобретението предизвикало силна реакция в социалните медии, като много потребители обвинили изследователите, че опозоряват дебелите хора и поставят под въпрос етиката на процеса. Новината за появата на изобретението е наречена от някои "отблъскваща и дехуманизираща", докато друг потребител на социалните врежи заявил, че то рискува да укрепи нездравословните хранителни навици. 

Изследователите отбелязват в своя доклад, че изпитването е одобрено от комисия по етика и е проведено в съответствие с международните стандарти.

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 4

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 3

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 2

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 3

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 19

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 4

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ