Кризисен пиар:
Борисов ще взима от лекарите и ще дава на сестрите
Протестиращите раздигаха палатките пред МС, защото премиерът дал мъжка дума
Премиерът Бойко Борисов прие спешно снощи протестиращите медицински сестри, за да им обясни колко много пари взимат лекарите и колко малки са заплатите на сестрите. Почти целият разговор се предаваше директно във Фейсбук, за да може всички да се уверят в грижовността на Борисов, който поканил сестрите на среща, за да не мръзнат на палатки под прозорците му. Те пък заявиха, че вярват на „мъжката му дума“ и раздигаха палатките.
Цялата сцена се разигра комично и набързо. Вчера сутринта от пресцентъра на МС съобщиха, че Борисов ще приеме протестиращите медицински сестри във вторник. Става въпрос за двайсетина сестри, разпънали палатки пред сградата на Министерския съвет, който обявиха, че ще нощуват отвън, докато премиерът не ги приеме. Протестът е воден от Мая Илиева, която създаде и оглави синдикат на медицинските сестри, но все още не е ясно каква част от съсловието признава организацията и я припознава като легитимна.
В следобедните часове в понеделник, дойде информацията, че Бойко Борисов ще приеме сестрите по-рано, още същия ден, за да не им е студено на протестиращите отвън. Срещата бе обявена с начален час 18,30. Във Фейсбук пиарката на Борисов пусна кадри как премиерът, по пуловер, чака на терасата на МС и се разхожда в кабинета си заедно с няколко министри. Текстът под снимките гласеше, че сестрите ги няма, въпреки че вече е 18,45 часа. След няколко минути представители на протестиращите влязоха при премиера, а той ги смъмри с думите „От шест и половина ви чакам!“. Те се оправдаха със задръстванията в София, но Борисов им припомни, че са обяснили как цял ден ще стоят в палатките отвън. „Жал ми е да ви гледам да стоите в студа“, продължи да е загрижен премиерът. Повече от два сестрите и Борисов разговаряха.
Медицинските сестри поискаха 1200 лева стартова заплата и колективен трудов договор, задължителен за лечебните заведения. Борисов им отвърна, че е добре да се намалят възнагражденията на лекарите, които, по думите му, взимат по 12 000 лева месечно.
На разговора присъстваха вицепремиерът Томислав Дончев, министърът на здравеопазването Кирил Ананиев, който влезе в остър спор с протестиращите медицински работници и социалният министър Деница Сачева. По спешност премиерът извика и вътрешният министър Младен Маринов, който да си записва за нарушения в болниците.
„Младене, седни, че с теб май ще има повече работа отколкото с Ананиев", посрещна го Борисов. Сестрите разказаха за злоупотребите в болниците и фалшифицирането на болнични листове и клинични пътеки. Премиерът се разгневи и обеща спешни проверки. „Дайте ми имената на шефовете на тези болници, няма да има компромиси за тях, както се случи с малкия Алекс", отсече Борисов.
А сестрите обясниха как не искали, но им се налагало да пишат фалшиви болнични. Крадели от парите за здраве, но само защото системата е сбъркана. „Това е което искаме - да спрем да крадем. Тогава пари ще останат. Толкова ли е трудна тази електронна здравна каса, толкова ли е трудна", бе тезата на протестиращите. Медицинските сестри повториха искането си за стартова заплаха от 1200 лева.
Борисов набързо нахвърля решенията: "Болниците трябва да има колективен трудов договор. Ако го няма това нещо, то тогава болницата не може да съществува. Така, ако лекарят взима 12 000 лева, например, ще си намали неговата заплата и така ще даде на сестрите. Протестиращите обаче му обясниха, че няма лекар, който да се откаже от заплатата си в тяхна полза.
Борисов продължи да анализира ситуацията в системата на здравеопазването:“В България има много болници, като не всички са нужни. Именно заради това предложих въвеждането на колективен трудов договор, за да може да се проследи коя болница какви харчове има и има ли смисъл тя изобщо да съществува. Ненужните болници могат да се преобразуват в центрове с доктор, медицинска сестра и 2-3 линейки“.
След срещата протестиращите медицински сестри обявиха, че премахват палатковия лагер пред Министерски съвет, защото са получили „мъжка дума“ от Борисов и вярват на обещанието за по-строг контрол и преразпределение на публичните средства за здравеопазване.