20 Февруари 2026петък17:24 ч.

Борисов обеща "дежурна" подкрепа за кабинет на Трифонов

Лидерът на ГЕРБ отново заговори за Велико народно събрание и нова Конституция

/ брой: 68

автор:Дума

visibility 1005

В объркана реч пред министрите в МС Бойко Борисов честити "безспорната" изборна победа на партията си и като варианти предложи правителство на ГЕРБ, анонсира кабинет на Слави Трифонов, подкрепен от "10 дежурни депутати" на ГЕРБ или свикване на Велико народно събрание. Изявлението в началото на правителственото заседание бе излъчено на живо във фейсбук профила му, в който под графата "месторабота" Борисов вече е вписан не като "министър-председател", а като "председател на ПП ГЕРБ".

"Честита победа! Като гледам изказванията на нашите опоненти, всички искат да омаловажат безспорния успех, който всички постигнахте. За съжаление, колегите от "Патриотичния фронт" се разединиха, иначе щяха със сигурност да са в парламента. Ние с чест и гордост можем да кажем, че сме си изпълнили всички ангажименти и обещания, които сме поемали през тази година", заяви Борисов. Той обясни, че заради избирателите си бил длъжен да предложи първо правителство на ГЕРБ. "Но, дет' се вика, ние носихме отговорност до изборите. От тука нататъка, с над половин милион избиратели, колегата политик Слави Трифонов трябва да излезе да си поеме отговорност. Ние ще предложим, те няма да го изберат и ще дойде той на ред. За това най-колегиално го моля да започнат да си правят състава на правителството... мнозинството, кой ще е председател на парламента, на комисиите, министри, зам.-министри, областни управители. Това е много тежка и сложна задача и изисква определенo време. Така че да не дезертират, да не се оплакват, че не им достигат гласове. Ако толкова им е нужно за нещо, съм готов да имам 10 дежурни депутати, които да ги подкрепят", редеше помирително Борисов.

Премиерът няколко пъти изтъкна колко обичал държавата и как тя се нуждаела от "стабилен парламент и управление". По думите му нови парламентарни избори, както говорели от други партии, не били решение, защото щели да глътнат още 150-160 млн. лв. Според него трябвало да се свика Велико народно събрание. "Събира се това НС, гласуваме, свикваме ВНС. Нека президентът Радев да внесе неговия проект за Kонституция и решаваме всички проблеми. Там половината са мажоритарни гласове и почваме на чисто", заключи лидерът на ГЕРБ. "Щом не харесвате ГЕРБ-СДС, Патриотичния фронт, управлявайте, да видите как е! Айде!", закани се Борисов и прогнозира до няколко месеца провал на следващото правителство.

Борисов иска свикване на ВНС, за да остане премиер до живот, коментира Мая Манолова от "Изправи се! Мутри вън!". Според нея премиерът отново иска да употреби Конституцията, за да продължи властта си. "Ще има конституционен дебат и съдебна реформа, но дали ще се изисква ВНС ще решим ние - партиите на протеста, които сме първа политическа сила. Този път конституционният дебат ще е с експерти, конституционалисти, университетски преподаватели, граждани, магистрати. Конституцията няма да се пише от безхаберници за една нощ", каза Манолова и напомни на Борисов, че той вече не е в позицията да определя дневния ред нито на държавата, нито на парламента, тъй като на тези избори народът му е показал червен картон.

На пришпорването за съставяне на кабинет Слави Трифонов отговори лаконично, че има ясна законова процедура, която партията му спазва.

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 885

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 841

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 951

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 896

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 889

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 965

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 876

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 841

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 875

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ