18 Юли 2025петък17:42 ч.

Борисов иска да продаваме студенти като във футбола

Създават 3 технологични парка, 2-3 големи приложни научни центрове и ново Министерство на иновациите

/ брой: 112

автор:Велиана Христова

visibility 836

Държавата да прецени може ли да увеличи броя на чуждестранните студенти, които се обучават у нас, за да можем да ги продаваме на техните страни след това, както във футбола трансферите на играчи се заплащат високо. Това каза премиерът Бойко Борисов вчера пред Седмия иновационен форум в столицата. Иначе плащаме с парите на данъкоплатците за обучението на студенти за други държави, които си тръгват без ангажимент към дотиралата ги България, констатира той. Затова министър Сергей Игнатов трябвало да мисли и да предложи решение. В отговор просветният министър  обясни, че до края на юни с поправка в Закона за висшето образование ще бъдат облекчени условията за прием на чуждестранни студенти и за признаване на дипломите.
Трябва да преминем от икономика на ишлеме към иновационна индустрия с висок принаден ефект, заяви министър Трайчо Трайков пред форума. Само 25% от добавената стойност у нас се създават от иновативни отрасли при средно 45% в ЕС, обясни той. С пари по ОП "Конкурентоспособност" у нас ще се изградят 3 технологични парка и ще се финансират 2-3 големи научни центрове с практическа насоченост. Според Трайков с наличен потенциал за иновации и клъстъри у нас са  електрониката, химическата промишленост, хранително-вкусовата промишленост, здравеопазването и фармацевтиката, чистите технологии и биотехнологиите. Много активно може да бъде свързан с иновациите енергийният сектор. Според него ще се стимулират банките да отпускат за иновативни предприятия кредити с ниска лихва - 5%. До края на годината Трайков обещава Закон за иновациите, с който ще бъде възстановена дейността на Националния съвет за иновации и на Националния иновационен фонд, ще се предвидят и мерки за координиране на икономическото с другите министерства, с бизнеса и научните среди. Според доклада "Иновационна политика и секторна конкурентоспособност" се предвижда и откриването на Министерство на иновациите.    
По думите на министър Росен Плевнелиев от 2,5 милиона работещи българи едва 500 хиляди са в иновативните сектори с висока добавена стойност. Между 2003 и 2009 г. частният бизнес е увеличил външния си дълг с 24 млрд. евро, парите обаче не са похарчени за иновации и развитие. До всички големи градски центрове ще бъде изпратен  интегрален план за развитието, за да върви България в единна посока към модерна икономика, каза Плевнелиев. До 2020 г. ще похарчим 15 млрд. европари и трябва като държава да решим за какво ще отидат, а не да се харчат без ефект на парче, категоричен е министърът. Според Плевнелиев водната реформа у нас създава перспективи за добро използване на водните ресурси и този сектор е предизвикателство към БАН и вузовете да създават иновации. Плевнелиев обясни, че санирането на домовете при 5000 лв. инвестиция от семейство след това дава годишна икономия от 1220 евро. Тук също имало поле БАН да помогне, а не да купуваме технологии отвън. 

Игнатов се отказва от Закон за висшето образование

Няма да правим отделен Закон за висшето образование, а до края на годината ще подготвим общ Закон за висшето образование и науката. До юни пък МОМН ще предложи в МС и в парламента Националната стратегия за наука. Това съобщи министър Игнатов по време на форума. Според стратегията науката, технологиите и иновациите са основата за траен растеж. Предвижда се 15% от средствата за наука да се заделят за фундаментални изследвания с цел да се поддържа образователният потенциал на вузовете. Мое убеждение е, че науката поражда образователните програми, обоснова идеята си Игнатов. Парите за фундаментална наука щели да се дават срещу проекти, но съвместни - на университет и академичен институт или на два вуза, които работят в мрежа. Останалите изследвания в БАН трябва да са приложни, смята Игнатов. Не се разбра къде по света цел на фундаменталната наука е да образова студенти, нито пък как ще се работи в БАН наука, ако проектите трябва да са съвместни с вузове.      




 

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 264

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 259

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 264

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 253

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 247

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 256

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 197

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 260

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 220

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 310

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 273

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ