29 Март 2024петък10:58 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

"Блумбърг": Направиха ваксина срещу африканската чума

/ брой: 23

автор:Дума

visibility 185

Ваксина срещу вируса на африканската чума по свинете, която до момента се оказва 100% ефективна, е разработило правителството на САЩ, съвместно с академични експерти. Това съобщи "Блумбърг", като се позовава на доклад на Американското микробиологично общество. Ваксината е генетично модифицирана от основния щам на вируса. Както високи, така и ниски дози от нея са показали желания ефект при експерименти, направени 28 дни след заразяване на животните.

Откритието предлага пълна защита срещу сегашния щам на болестта, който достигна епидемични размери в Източна Европа и Азия, твърдят от Департамента по земеделие на САЩ, които са отговорни за разработката. Проучванията на новата защита срещу заразата започват още през 2007 г., след епидемията в Грузия. Преди да бъде допусната за търговско разпространение обаче, тя ще трябва да покрие изискванията на регулаторните органи в САЩ и в страните, в които ще бъде употребявана.

Вече 50 години учените се опитват да открият как да предпазят свинете от заболяването по безопасен и ефективен начин. Миналата година имаше твърдения, че в Китай са се появили неодобрени експериментални ваксини, които събудиха страхове, че могат да доведат до задълбочаване на кризата. До този момент в света обаче няма такива, одобрени за търговско разпространение.

Африканската чума по свинете е открита за първи път в Африка, преди повече от 100 години. В най-тежката си форма тя може да води до 100% смъртност. Разпространява се по домашни и диви прасета, като епидемии са регистрирани досега в Източна Европа, Русия, Азия, Виетнам, Южна Корея. Заболяването е летално за животните, но до този момент няма сведения да засяга хората.

В България първият случай на африканска чума беше регистриран през октомври 2018 г., при диво прасе в Силистренско. При домашни свине вирусът се появи официално през юли 2019 г. в Плевенско. От общо от 65 свинекомплекса в България заболяването бе регистрирано в 10 от тях, според информация на Българската агенция за безопасност на храните. 

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 498

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 511

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 464

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 555

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 474

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 424

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 605

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 544

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 548

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ