15 Януари 2025сряда14:11 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

BG eнергетика - европейско шоу

/ брой: 81

автор:Георги Готев

visibility 1865

Ние сме свикнали с премиера Бойко Борисов, който сам по себе си е ходещо риалити шоу. Но покрай енергетиката Брюксел волю-неволю също започна да следи българските хумористични сериали. Днес спираме АЕЦ "Белене", утре пращаме блока на Белене в Козлодуй, вдругиден строим парогазова централа вместо атомна и пускаме "Южен поток", в понеделник забраняваме дупченето за шистов газ, във вторник започваме процедура, за да го разрешаваме отново. Плюс това обявяваме, че ще внасяме втечнен газ от Грузия, която впрочем нито има газ, нито може да го втечнява. Не че ние имаме терминал за такова нещо, но очевидно в София не липсва въображение.
Затова журналистите в Брюксел не скучаем, пък и създаваме работа на говорителите на Еврокомисията. Оттам и впечатлението сред партньорите в Брюксел, че България е проблемна страна, във всеки случай, че тя непрекъснато генерира несериозни новини и прави за резил целия Европейски съюз. Защото станат ли българските теми актуални в Брюксел, страда имиджът на 500-милионния Европейски съюз. В този смисъл Борисов е на път да стане знаменосец на всички евроскептици.
Пълна противоположност е Литва, която тихомълком закри АЕЦ "Игналина" срещу богато европейско финансиране, и сега строи на нейно място АЕЦ "Висагинас" с реактор 3.4 мегавата от най-новото трето поколение, като изпълнител и стратегически инвеститор е Хитачи. Разни страни, разни култури.
Брюксел обича предвидимите неща. А новините от България винаги са изненадващи. Ясно е, че те се вземат еднолично от Бойко Борисов, без мандат от парламента, без да са се произнесли специалисти и без нито частица от предвидимостта, която е задължителна в общуването между нормални държави. Неслучайно бе игнориран доклад за Белене от западни консултанти, впрочем скъпо платен от джоба на българските данъкоплатци. На Комисията никак не й е приятно, че научава новините от медиите, защото българското правителство се сеща за нея само когато колата се преобърне.
Борисов няма коректив, защото Комисията дипломатично си мълчи. В България за коректив е трудно да се говори. Опозицията е разделена, което с особена сила личи около опита за вот на недоверие. ДПС май повече слуша гласа на Турция, която ще строи няколко АЕЦ, когато става дума за българска енергетика. Повечето медии са подчинени. Когато управляваше, левицата казваше към какво се стреми във вид на проекти (тройният шлем), но не разкри при какви условия. Оттам и подозренията сред хората, че нещата се вършат нарочно на тъмно, за да се преразпределят едни големи пари. Критиката ми не се отнася за Жан Виденов, който спря с голи гърди опит на руснаците да получат собственост върху тръбите, и после видяхме какво му се случи.
Българите прекрасно се ориентират кои енергийни проекти са изгодни на руснаците и кои на американците. Но информация за това, кои са изгодни за българите, просто липсва. Ако такава информация изобщо съществува някъде, тогава това е най-добре пазената тайна в света, до която и Уикилийкс не успява да се добере.
Добра ли или лоша е АЕЦ "Белене"? Повечето българи са готови да отговорят веднага категорично "да" или "не". Ама коя АЕЦ "Белене"? Никой не казва. Една централа, чийто контролен пакет се държи от българската държава, генерираща печалба, която остава в страната? Или сто процента руска АЕЦ, на която НЕК ще е задължена да купува електроенергията на произволни цени, както го прави за американските ТЕЦ-ове? Ами тогава конкурентната АЕЦ "Козлодуй", която засега е българска, докато не са я приватизирали, ще бъде принудена да спре да произвежда. Защото "Атомстройекспорт" ще откаже да удължи живота на двата действащи блока.
Добър ли е "Южен поток"? Ама кой? Този, от който хазната ще се пълни с транзитни такси, които ще идват и от алтернативни проекти като "Набуко", благодарение на които цените ще бъдат ниски? Или който ще ни отнеме суверенитета върху вече съществуващата газопреносна мрежа и ще бъде убиец на всякакви алтернативни проекти не само в България, но и в Югоизточна Европа? Защото при липсата на алтернатива българите ще продължат да плащат най-скъпия газ.
Защо след като Борисов каза "не" на Белене, вместо да накажат България, руснаците намалиха цената на газа с 11%, макар и само до края на годината? Защо толкова лесно прежалиха централата, защо от кумова срама не заведоха едно дело поне? Ясно е само, че руският газов и атомен бизнес си подават топката много добре. За Брюксел няма съмнение, че сделката включва нещо, което не бе съобщено, но което скоро ще лъсне като проблем за целия Евросъюз. Можем да гадаем за условията, при които Борисов отваря вратите за "Южен поток". Руснаците неслучайно намалиха цената на газа. Но срокът е до края на годината, защото ни държат на къса каишка. И неслучайно от първи април. Защото обичат да се шегуват и също започнаха да се пристрастяват към брюкселското шоу.

 

Ще изпрати ли Европа войски в Украйна?

автор:Дума

visibility 323

/ брой: 8

София, Анкара и Атина борят миграцията

автор:Дума

visibility 332

/ брой: 8

Мексико бори бедността с ръст на икономиката

автор:Дума

visibility 311

/ брой: 8

Марк Рюте: Повече пари за отбрана или ще учим руски език

автор:Дума

visibility 327

/ брой: 8

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ