След първата година
Без такса за предсрочно погасяване на ипотека
С промените в Закона за потребителския кредит ще се премахнат някои видове такси и комисиони, които банките събират
/ брой: 26
Наказателна лихва по ипотеките при предсрочно погасяване на кредита ще се плаща само за първата година, но тя ще е 1%. Така наказателната лихва ще бъде намалена пет пъти, заяви вчера депутатът от Коалиция за България Румен Гечев, който е сред вносителите на промените в Закона за ипотечния кредит. След първите 12 месеца кредитът може да бъде погасен предсрочно без такава такса.
"Такса за предсрочно изплащане на ипотечния кредит ще се събира само за първите 12 месеца от плащането", заяви Гечев. По думите му това значи, че ако 12 месеца сме плащали ипотечния си кредит, след това сме абсолютно свободни да рефинансираме кредита от друга банка, ако лихвата е по-ниска. "В момента таксата за предсрочно погасяване е между 4 и 5% в повечето банки", заяви Румен Гечев.
Едностранна промяна по отношение на лихвите по кредитите няма да има, а договорите ще бъдат ясни и с еднакъв шрифт на всички части, съобщи още Гечев. Има три възможности за промяна на условията по кредита - ако това обаче е предвидено в договора, ако обстоятелствата са обективно обосновани и не зависят от волята на кредитора и при нищожни уговорки в договорите.
Текстовете предвиждат още и малките кредити, под 400 лева, също да бъдат регулирани от закона.
В предложените промени е вписана хипотезата и за фалит на кредитополучателя и невъзможност той да плаща задълженията към банката. Ще има вариант при подписване на договора на потребителя да няма задължения при този случай, а банката ще бъде овъзмездена само с ипотекираното жилище. Остава вариантът, работещ в момента - при невъзможност за плащане банката да получава ипотекираното жилище, а кредитополучателят дължи разликата.
На пазарен принцип ще се определят и лихвите - единият компонент от лихвата вече няма да се определя от управителния съвет на банката, а от LIBOR, EURIBOR или SOFIBOR. В предложенията за промяна е включена още една възможност, която не беше дискутирана досега - показател на БНБ или Националния статистически институт, като например инфлацията.
С промените се предлага още премахването на някои видове такси и комисиони, които в момента банките събират. Това са "таксите за одобрение и усвояване на кредит, както и за неговото управление", е записано в законопроекта. Финансовите институции няма да могат да събират и повече от веднъж такса или комисиона за едно и също действие, предвиждат още промените в закона. Въвежда се изискване видът, размерът и действието, за което се събират таксите и комисионите, да се описват ясно и точно в договора за кредит. Буквите и шрифтът не трябва да са дребни, а ясни и четливи, предвиждат промените.
Предложените промени няма да важат за вече отпуснати заеми, а само за новите. Влизането на закона в сила пък ще стане три месеца след обнародването му.
Сред авторите на проекта за промени в Закона за потребителския кредит са Румен Гечев и Йордан Цонев. До началото на лятото се очаква да бъде въведен и закон за фалит на частни лица.