Белгийското Северно море
Една туристическа дестинация между перлата Остенде и Де Пане, която изненадва със своите плажове и развлечения, дегустации
/ брой: 190
Когато Елена, моя приятелка и съпруга на руски дипломат от посолството на Русия в Брюксел, чу, че на всяка цена искам да видя Северно море, побърза да охлади страстите ми и каза кратко: "Ако решиш да влезеш в това море, вземи си скафандър за гмуркане в студени води".
Репликата беше, докато двете разглеждахме рибните щандове на един от най-големите пазари в Брюксел, пълен с какви ли не морски деликатеси, част от които идваха направо от Северно море по изкуствените канали, прокопавани десетилетия от упоритите местни жители. Тя побърза да сподели, че за риболов морето е доста добро, дори сега, когато експлоатацията му е много засилена. Съпругът й не разбираше моето възхищение от разнообразните морски храни наоколо, защото ловеше прясна риба периодично на катер в самото Северно море. И все пак толкова бях чела за това море, което освен че е отворено към Атлантическия океан, е
почти с размерите на малък океан
В по-стари времена то е било предпочитано както от мореплаватели, които докарвали подправки и продукти от Африка и Новия свят, така и от пирати, които пък нападали въпросните кораби и открадвали скъпоценния товар. И в наши дни доставките с кораби на редки храни за цяла Европа и продукти минават оттам.
В почивните дни човек може да послуша на открито и градския духов оркестър
Затова и Северно море е нещо повече от едно голямо студено море, което е някак загърнато от Великобритания и останалите острови от изток на запад откъм стара Европа.
В Белгия град Остенде, разположен на 25 километра от Брюж, е едно от предпочитаните места за разходки и почивка на брега на Северно море. Някога там са се провеждали и големи турнири по поло, в казиното е кипял нощен живот, но сега това е само спомен. Там има много скъпи спа центрове за всякакви процедури. Обикновено градът е рекламиран и заради развития хазартен бизнес или заради факта, че там има много скъпи бутици и луксозни ресторанти, в които влизат основно хора с добри доходи. Подобни курорти са притегателни центрове именно за хора със солидни доходи. А апартаментите по крайбрежната ивица достигат цени в милиони и се смятат за добра инвестиция. За тези географски райони важи сентенцията, че
ценното винаги е скъпо
а евтино качествено няма. В Остенде през последните години основно почиват белгийци и холандци, макар преди време да е бил предпочитан курорт основно от англичани. Градът е бил основан през средните векове. Той има своите забележителности като голямата църква и централния площад, гарата, на която пристигат пътуващите туристи. Днес обаче интересът на чужденците е насочен повече към южните и екзотични курорти.
Гарата в Остенде
Но тук е моментът да спомена, че като се каже почивка на Северно море, в нашите представи изникват бели пясъчни ивици, голямо плуване навътре във водите; деца, които тичат по брега, облечени по бански, родители, препичащи се на топлото слънце. Точно такъв туризъм на брега на Северно море, откъм Белгия, е почти невъзможен. Защото средните летни температури са около 20-25 градуса със силен северен вятър и нерядко дъжд.
Преди години четох, че близо до Остенде, на брега, изплувал умрял кит, който за няколко часа бил разфасован от местните власти и извозен на части. Вероятността да се види в тези води и преминаващ през "по-топлите" от арктическите води кит, стана причина за интересно пътешествие, но дестинацията вместо Остенде се намираше в най-западната точка на Западна Фландрия в Де Пане на фламандски или Ла Пан на френски. Това е малко градче с около 10 хиляди жители, предпочитано от средната класа. Наблизо е историческият Дюнкерк, мястото, където хитлеровите войски блокирали английски, френски и белгийски части след Дюнкеркската битка. Там се е състояла и операцията "Динамо" - успешното евакуиране на оцелелите след битката 338 000 войници от съюзническите войски.
И така Де Пане е близо до Ла Манша, за който всички българи са чували и откъдето тръгват големите фериботи за Великобритания. Де Пане не прилича на нашите курортни градчета, няма го усещането за малко населено място. Там на няколко минути трамваят минава точно зад първия ред сгради, които са постоени досами плажната ивица.
В малките къщички се държат и рибарски принадлежности, както и малки лодки за разходка
Де Пане е абсолютен пример, че свръхзастроеното ни Черноморие не е единичен случай. Тук архитуктурната урбанистична мисъл е работила години преди ние да съсипем родните си курорти. Затова
в Де Пане може да се види
докъде би могла да достигне подобна "употреба" на природните дедености, с една- единствена цел - печалба на всяка цена. Огромно е стъписването на всеки турист, устремил се към морските вълни, когато пред него се изправят многоетажни - от седем докъм десететажни блокове на самия плаж. Модерни остъклени апартаменти, от които с бинокъл би могло да се гледа навътре към морето. В перспектива окото се плъзва по една курортна "китайска стена", която почти непрекъснато се вие от началото до края на града. Но пък плажната ивица е несъизмерима с нашите курорти и, казват, напълно равностойна на дюните около океаните. Тя е огромна, равна, а морето изглежда далечна сива маса. Вълните по брега са ниски, а вятърът - винаги студен. По протежение на пясъка има правилно подредени къщички-кабинки за преобличане и др. Донякъде този интериор подтиква към спомени от нямото кино в началото на миналия век. На първа линия родители и деца
опъват кордите на непокорни хвърчила
основно забавление по тези ширини. Навътре в морето, облечени в костюми, порят вълните на кайтсърф заради винаги силния вятър. Мнозина предпочитат т.нар. ленд уиндсърфинг, т.е. малки наземни уиндсърфове, управлявани екстремно заради винаги силния вятър. Други, по-смели и не така плашливи от студената вода, която през лятото държи рекордните 17 градуса, са качени на истински уиндсърфинги, но облечени в задължителните костюми и обути в непромокаеми обувки.
Алтернативите на тези скромни занимания са седенето на платнени шезлонги и приятното дегустиране на френски вина и местна бира, гарнирани с френски блюда от морски дарове. На съседната главна улица се мъдрят обичайните известни бутици на обичайните най-добри моделиери; магазини, в които може да се купи на любимата пръстен с диамант, шлифован в недалечния Антверпен или малки магазинчета с антикварни стоки, радост за ценителите на старини. С това приключват и забележителностите на това малко наглед населено място, но с изцяло градски изглед, в което незабравимата морска ваканция би изглеждала като разходка по плажа с възможности за кулинарен туризъм.