13 Юни 2024четвъртък23:18 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Бедността в Испания се увеличава

/ брой: 258

visibility 62

Даниел Силва 
Франс прес


От три месеца Мария Хосе дел Кото Маесо живее в празен магазин, без душ и кухня, със сина си инвалид и безработната си дъщеря. Подобно на нея хиляди испанци от три години са изпаднали в мизерия, задушавани от безработица и свръхзадлъжнялост.
С помощта на съсед семейството е успяло да се настани в магазина от 30 кв. метра в популярния квартал Сиудад Линеал в Мадрид, след като беше изгонено през юли от апартамента си, защото не можело да си плаща сметките.
"Поне има къде да отидем. Има хора, които остават на улицата", отбелязва 53-годишната Мария Хосе, във виолетова пижама, показвайки импровизирания кухненски ъгъл, без топла вода, който служи едновременно като душ и сушилник за пране.
За да се изкъпят, те топлят вода в тенджера. "Ето там топля вода в тенджери и се къпем. Махам всичко наоколо, за да стане като баня. Тук правим всичко", обяснява Мария Хосе.
Всяка вечер семейството разгъва три дюшека на пода. Навсякъде около тях кашони с вещите им са натрупани покрай стените.
"Не мога да кажа, че живеем добре, но правим всичко възможно, за да оцелеем. Иска ми се утре да не съм повече тук, но това въобще не е сигурно."
Мария Хосе се занимава денонощно с 26-годишния си син Абел, който е инвалид след злополука като малък. 25-годишната й дъщеря, която също се казва Мария Хосе, никога не е успявала да си намери стабилна работа въпреки дипломата си по история. Тя има намерение да замине за чужбина.
"В момента Испания няма какво да предложи", отбелязва момичето.
Тримата живеят общо със 700 евро месечна държавна помощ, плюс сума за издръжка от 300 евро: недостатъчно, за да се плати наем или да се върнат 200-те хиляди евро, които семейството е дължало на банката "Каха Медитеранео", когато ги гонят от жилището им. Месечните полици с променлива лихва тогава бяха скочили от 600 на 1300 евро.
Кризата, която избухна през 2008 г., заплашва да дестабилизира социалните структури, докато безработицата продължава да расте в Испания, обхващайки 21,52 процента от активното население.
Подобно на Мария Хосе и децата й броят на семействата, в които всички са безработни, рязко нарасна до 1 425 200 домакинства в края на септември, в сравнение с 379 300 през третото тримесечие на 2007 г., година преди началото на кризата.
Този феномен е "най-тревожният, това е много опасно", тъй като "може да има значителни последици за социалната стабилност", отбелязва Хуан Карлос Мартинес Ласаро, икономист във Висшия институт за бизнес в Мадрид.
Според Мигел Лапара, научен сътрудник в Университета в Навара, настоящата кризата има по-дълбоки последици от други, главно защото засяга семейната клетка, която преди е играла ролята на опора.
"При предишните кризи най-засегнати бяха младите, които живееха с родителите си или съпругата на главата на семейството", обяснява Лапара. "Днес главата на семейството е без работа във всяко едно на десет домакинства и влиянието на кризата върху семейството е много по-голяма".
Заради увеличаването на бедността изгонванията на собственици се увеличи от януари: от 31 955 през първото шестмесечие до рекордните 47 809 през 2010 г.
Те са една от мишените на "възмутените", протестното движение, което възникна през пролетта в Испания.
Без жилище, без работа, все по-голям брой испанци чукат на вратата на благотворителни организации.
"През 2007 г. приехме 400 000 души, а през 2010 г. 950 000 потърсиха помощи, най-вече хранителни, но също за преквалификация и за квартира", обяснява Ана Абрил, директор развитие на организацията "Каритас Испания".
"Броят на новите хора, които искат помощ, се увеличи, докато тези, които вече ползват такава, все още се нуждаят от нея. Това е стагнация в бедността", допълни Себастиян Мора, генерален секретар на организацията.
 

Собственици на празни жилища ще плащат такса водомер

автор:Дума

visibility 313

/ брой: 110

Ограничават броя на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 308

/ брой: 110

40 лв. за нощувка в къмпинг

автор:Дума

visibility 275

/ брой: 110

"Булгаргаз" не успя да продаде газов капацитет

автор:Дума

visibility 249

/ брой: 110

Крайнодесни и леви бойкотираха Зеленски

автор:Дума

visibility 307

/ брой: 110

Германия е близо до задължителната казарма

автор:Дума

visibility 321

/ брой: 110

В Испания влезе в сила законът за амнистията

автор:Дума

visibility 304

/ брой: 110

Накратко

автор:Дума

visibility 267

/ брой: 110

Няма спасение

автор:Мая Йовановска

visibility 309

/ брой: 110

За децата ни

автор:Аида Паникян

visibility 299

/ брой: 110

Компрометираните "европейски идеи"*

visibility 248

/ брой: 110

Фалитът на КТБ - десет години по-късно

автор:Дума

visibility 290

/ брой: 110

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ