България се отказва от парите за справедлив преход за тази година
/ брой: 57
Служебният кабинет няма намерение т.г. да стартира проекти, финансирани от Фонда за справедлив преход, и съответно да се възползва от планираните средства. Това става ясно от изказване на еврокомисаря по кохезията и реформите Елиза Ферейра. Тази година България работи по 13 проекта в областта на прехода към чиста икономика и подобно на други страни членки е поискала подкрепа от ЕК за изготвянето на своя план за справедлив преход. Но въпреки това правителството не предвижда изпълнението на стратегическите реформи.
"Бяхме информирани от българското правителство, че т.г. страната няма интерес да започне изпълнението на плана. Ще изчакаме и ще видим дали ще има промяна, защото преходът така или иначе ще се случи", заяви еврокомисарят. Тя допълни, че България е сред страните с най-високо въглеродно замърсяване на единица продукция - над три пъти над средното за ЕС. "Процесът на закриване на някои производства е естествен. Повечето страни са на мнение, че е по-добре преходът да се управлява с финансиране от ЕС, особено когато са необходими повече усилия", добави Ферейра. По думите й европейските фондове са предназначени да помогнат на работещите в западащи индустрии да придобият нови умения и да привлекат в тези области бизнеси, ориентирани към бъдещето.
България има достъп до 1,2 млрд. евро чрез Фонда за справедлив преход. Средствата са предвидени за малки и средни предприятия във въглищните региони. М.г. България се възползва от 100 млн. евро, а т.г. има достъп до над 450 млн. евро. 48-ото НС задължи служебното правителство да започне преговори с ЕК за отпадане на ангажимента до края на 2025 г. емисиите от топло- и електроцентралите в България да бъдат намалени с 40%, и то с базова 2019 г. Този ангажимент бе поет, за да бъде одобрен Планът за възстановяване и устойчивост, а предоговарянето му на този етап изглежда трудна задача.