19 Септември 2025петък07:53 ч.

България иска ядрената и газова енергия да бъдат признати за екоустойчиви

автор:Дума

visibility 815

 Заедно с други девет държави от ЕС, сред които и Франция, нашата страна ще настоява спешно да бъдат признати за екологично устойчиви икономическите дейности, свързани с производството на ядрена енергия и на природен газ. Това съобщи президентът Румен Радев при пристигането си в Брюксел за участие в двудневното заседание на Европейския съвет, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.

България решително подкрепя прехода към климатично неутрална икономика, но този преход трябва да бъде плавен, устойчив, балансиран и щадящ гражданите и икономиката, поясни президентът. Ще настоявам, както и няколко други държави, да бъде извършен анализ за връзката между настоящата енергийна криза и приетия пакет "Готови за цел 55" - драстично да се увеличи намаляването на емисиите, добави той.

За България това означава да ускорим спирането на традиционните ни базови мощности, без да сме готови с нови такива, според новите технологии. За съжаление, предишното правителство през декември 2020 г. допусна да се тръгне по тази пътека. Сега трябва да правим всичко възможно за минимизиране щетите за България, посочи Радев.  По думите му България категорично трябва да развива зелените технологии, да внедрява ускорено нови решения в енергетиката и икономиката, но без "рисково изпълнение" на енергийния преход.

Проблемът с високите цени на енергоносителите е общоевропейски и трябва да търсим координирани действия на ниво ЕС, така че да защитим гражданите и бизнеса, отбеляза още държавният глава.

Според него е важно цените на енергийната борса да са прозрачни и да не се допуска спекула. "България произвежда енергия, достатъчна за своя пазар, и изнася енергия. Ние сме част от ЕС и този износ не може да бъде спрян, а това влияе на цените в България. Затова ще настояваме ЕК да се намесва енергично с контрол върху борсите и мерки за предотвратяване на спекулата", каза още президентът.

Радев смята, че най-важните краткосрочни мерки срещу кризата с високите цени на електроенергията са компенсациите за гражданите и за бизнеса, данъчни облекчения, държавна помощ, но те са оставени изцяло на отговорността на държавите членки и са според техните финансови възможности.

По думите на държавния глава, за България важна мярка, която в момента липсва сред препоръките на Брюксел, е намаляване на цените на емисиите на парниковите газове, които вече надхвърлят разчетните от ЕК нива за 2030 година. Друга възможност е събраните средства от продажба на емисии да могат да се използват за кризисни мерки.

 

КЗК с нови правомощия

автор:Дума

visibility 645

/ брой: 174

Сиренето у нас е с 26% по-скъпо от средната европейска цена

автор:Дума

visibility 748

/ брой: 174

ДФЗ засече двойно декларирани 7420 декара

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 174

По-евтино на море в Гърция през септември

автор:Дума

visibility 768

/ брой: 174

София също блокира санкции срещу Израел

автор:Дума

visibility 841

/ брой: 174

В Белгия се "изпират" 16 млрд. евро годишно

автор:Дума

visibility 806

/ брой: 174

Протести в Словакия срещу Роберт Фицо

автор:Дума

visibility 810

/ брой: 174

Накратко

автор:Дума

visibility 662

/ брой: 174

Парламентарна поезия

автор:Александър Симов

visibility 662

/ брой: 174

Правителството върши своята работа и резултатите вече са видими

автор:Дума

visibility 750

/ брой: 174

Пътят на забравата

автор:Евгений Белий

visibility 726

/ брой: 174

Гладиаторско меле

visibility 600

/ брой: 174

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ