България и Румъния вдъхновили реформите в Шенген
В бъдеще всички държави от безвизовото пространство ще се оценяват по новата система
/ брой: 145
Холандският премиер Марк Рюте обвърза промените в шенгенското законодателство с мониторинговия механизъм за сътрудничество и проверка, наложен на България и Румъния при присъединяването им в Европейския съюз. Пред електронното издание "Еурактив" Рюте, чиято страна е сред основните противници на приемането ни в Шенген, коментира, че мониторингът е свързан с определена програма, а "тази програма се нарича механизъм за сътрудничество и проверка".
Държавните и правителствените ръководители на Европейския съюз приеха политическо решение за реформиране на шенгенското пространство в края на двудневна среща в Брюксел миналата седмица. Новите правилата за Шенген дават повече свобода на страните от ЕС при временното връщане на вътрешните граници в рамките на шенгенското пространство. Освен това предлагат въвеждане на "ефективна и надеждна система за наблюдение и оценка" по Шенген, която да укрепи, адаптира и разшири критериите към страните-членки на зоната.
В бъдеще всички държави, които са част от зоната без граници, ще бъдат оценявани според новата система, посочи Марк Рюте. По думите на холандския министър-председател това е добра новина.
"В бъдеще няма да се нуждаем от процедура, подобна на механизма за сътрудничество, но тази процедура, която вече съществува в България и Румъния, ще продължи да бъде акуратно изпълнявана", допълни Рюте. В навечерието на публикуването на деветия доклад на ЕК за напредъка по мониторинговия механизъм холандският лидер допълни, че страната му не смята, че двете най-нови страни-членки са готови за присъединяване към Шенген. Според Рюте въпреки заключенията на Европейския парламент, холандското правителство смята, че за влизане в Шенген трябва да са директно свързани техническите критерии с наблюдението на правосъдието и вътрешния ред.
"Знам, че твърдят, че са готови. Ние не мислим така. Първо ще изчакаме резултатите от мониторинговия доклад през юли", подчерта Рюте, като припомни, че въпросът с разширяването на пространството без граници ще бъде разгледан отново през септември по време на Съвета на ЕС по правосъдие и вътрешни работи.
"Винаги сме били на позицията, че механизмът за сътрудничество и проверка и присъединяването към Шенген са пряко свързани, защото трябва да се уверим, че граничният контрол е надежден - че няма благоприятна среда за подкупи и корупция, както и че съдебната система работи ефективно", заяви още Руте.