19 Юли 2025събота11:49 ч.

Бъдещето на еврозоната е в мъгла

Президентът на ЕЦБ Марио Драги призова за ясна визия за изпадналия в криза блок

/ брой: 125

автор:Дума

visibility 298

Президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги призова лидерите на еврозоната да очертаят визия за бъдещето на изпадналия в криза блок, тъй като настоящото устройство е "ненадеждно". "Следващата стъпка е лидерите ни да разяснят визията си за идните няколко години, как ще изглежда еврозоната тогава", заяви Драги в изявление пред Европейския парламент. "Смятам, че колкото по-скоро конкретизираме това, толкова по-добре", каза той, говорейки в качеството си на председател на Европейския борд за системен риск.
ЕЦБ не може "да запълни вакуума", оставен от правителствата на държавите членки на ЕС в областта на структурните реформи и управлението, заяви Драги. Нито пък Централната банка може да се справи с проблема с липсата на капитал и риска от недоволство, който в момента затруднява пазарите, изтъкна той.
Една от стъпките, които могат да допринесат за изграждането на визията, според Драги е "банков съюз" с по-голяма централизация на контрола. Той сравни изпадналата в криза еврозона с плувец, който се опитва да прекоси река в мъгла.
"Той или тя продължава да се бори с течението, но не вижда другата страна на реката, защото има мъгла. Ние трябва да разсеем тази мъгла", заяви президентът на ЕЦБ. Това е най-добрият принос, който страните могат да дадат, за да се намалят лихвите по заемите и да се увеличи растежът в еврозоната, каза още той.
"Финансовата криза, която започна преди четири-четири и половина години, промени съществено представата ни за риск", заяви Драги.
Междувременно еврокомисарят по икономическите въпроси Оли Рен заяви, че европейските лидери трябва да предприемат мерки за още повече ограничения на разходите, ако еврозоната иска да избегне "разпадане" и "депресия". На фона на непосредствената финансова опасност за Испания и спекулациите за възможно излизане на Гърция от еврозоната Рен подчерта, че бюджетната консолидация, реформите и някои държавни инвестиции са от ключово значение.
"Честно казано, трябва да направим това, ако искаме да избегнем разпадане на еврозоната и ако искаме тя да оцелее", заяви Рен. Той допълни, че "изпадане в несъстоятелност или разпадане" вероятно ще причинят много по-големи неприятности на европейските граждани от допълнителните непопулярни мерки за ограничаване на разходите и реформи, тъй като това ще доведе до "ужасна депресия в Европа и в света".
В този критичен кръстопът за еврозоната Рен омаловажи ролята на еврооблигациите или на споделянето на суверенния дълг. "Няма да можем да преодолеем проблемите ни, като се съсредоточим само върху съвместното емитиране на евродългове". Той заяви, че се изисква много по-усъвършенствана защитна стена само няколко седмици преди влизането в сила на Европейския механизъм за стабилност на стойност 800 милиарда евро.

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 677

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 653

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 759

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ