14 Юни 2024петък08:45 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Бъдещето на човечеството: война за водата

Недостигът на живителната течност става все по-осезаем

/ брой: 23

автор:Дума

visibility 229

От хилядолетия насам държавите воюват за суровини и редки метали като златото, петрола и диамантите. Питейната вода играе по-скоро второстепенна роля, но това много скоро може да се промени.
Дефицитът на питейната вода може да стане причина за нови въоръжени конфликти, твърдят учените. От цялата вода на Земята по-малко от 3% са запасите от прясна вода, от които достъпни за човечеството са само 0,3 на сто. Само през ХХ век населението на планетата се е увеличило четири пъти. Обемът на използването на прясна вода обаче е нараснал повече от девет пъти! Днес недостигът на вода усещат приблизително 700 милиона души в 43 страни. До 2025 година заради глобалните промени в климата и ръста на населението на планетата тази цифра ще надвиши три милиарда. 2000 деца в света умират всеки ден заради липса на вода и хигиена, показва стряскащата статистика на УНИЦЕФ. Близо 1800 от тези смъртни случаи са свързани с вода, санитарни условия и хигиена.
Според експертите основната опасност за бъдещи конфликти е неравномерното разпределение на водните ресурси. Минималната потребност от вода за едно денонощие за човека е 20 литра. Но около един милиард души на Земята могат да употребяват само 5 литра на ден. Най-остър е дефицитът на вода в Близкия изток, Китай, Индия, Средна Азия и страните от Централна и Източна Африка.
За африканския континент достъпът до питейна вода е проблем на националната сигурност, казва руският специалист по Изтока Марина Сапронова. Затова решението на Етиопия да построи язовир на Синия Нил предизвика рязкото недоволство на Египет. При това Етиопия строи в горното течение на Нил голяма ВЕЦ, която може да осигури енергия и на съседните държави. В Египет обаче се опасяват, че след изграждането на язовира той ще се лиши от една четвърт от водните си ресурси.

Близо 1800 деца в света умират всеки ден заради недостиг на чиста питейна вода


За Египет проблемът е в това, че практически 98 процента от населението живее в долината на Нил. Съответно това не е просто въпрос за осигуряване на прехраната, а е въпрос за промишленото производство, националната сигурност. Основният проблем е в това, че Нил, освен от Египет, се използва приблизително от още 10 държави на Централна и Източна Африка. И това са такива големи държави като Судан, Етиопия, Кения, Руанда, Уганда, Танзания. Общата численост на населението на тези държави към момента наброява над 300 милиона души. През последното десетилетие Судан и Етиопия започнаха бързо да се развиват и в икономически план - расте промишленото производство. Всичко това изисква увеличаване на потреблението на водата на Нил и увеличаване на електроенергията за увеличаването на тези промишлени мощности, казва Сапронова.
В Средна Азия вече няколко години продължава спорът между Узбекистан и Таджикистан заради река Вахш - приток на Амударя. Душанбе строи на Вахш Рогунската ВЕЦ. Ташкент рязко възразява срещу това, като се опасява от понижаване на оттичането на Амударя, което ще нанесе огромни щети на селското стопанство. Взаимните противоречия са стигнали толкова далеч, че практически е невъзможно да бъдат решени без международна намеса.
Според прогнози на учените след 50 години запасите с питейна вода в света ще намалеят с една трета, ако не и наполовина. Това не са само последствия от глобалните промени в климата на Земята, но и заради нерационалното, а понякога и варварско потребление на водата. Ако отношението на човечеството към този проблем не се промени, със сигурност няма да бъдат избегнати въоръжени конфликти заради водата.
Може би никога не сме се замисляли колко вода е необходима за производството на стоките, които пълнят витрините и магазините. Американското издание на в. "Икономист" цитира резултати от проучване на JPMorgan, според което групата на някои от най-големите производители в света (Nestle', Unilever, Coca-Cola, Anheuser-Busch и Danone) консумира общо почти 575 милиарда литра вода за една година. Това количество е достатъчно да задоволи дневната нужда от вода на всички хора на планетата. Но вместо това, тази вода отива за производството на различни продукти за консумация.
Според "Икономист" земеделието използва най-много вода от всички икономически сектори, но всички останали производствени и обслужващи дейности също зависят от нея. За направата на една полупроводникова пластинка от 200 мм например са необходими 13 куб. м сладка вода. Двадесет и пет процента от употребената вода в Силиконовата долина в САЩ отива само за производството на чипове.
Създаването на електричество по конвенционалните методи също харчи много вода. Четиридесет процента от водата, източена от езера и акватории в Америка, се ползва за охлаждане на електроцентрали.
Главният изпълнителен директор на Nestle' Хосе Лопес казва, че за изработването на един литър продукт във фабриките на Nestle' са необходими четири литра вода, а за да се отгледа земеделската продукция, нужна за този продукт, отиват 3000 литра.
Принудени от условията, в които съществуват фабриките им, или в редки случаи поради по-алтруистични подбуди, много от фирмите вече намаляват потреблението на вода.
От 1995 г. насам петролната компания Dow е намалила количеството използвана вода с повече от една трета. Според главния изпълнителен директор на Dow "Водата е петролът на ХХІ век". За отделянето само на един литър петрол от пясък са нужни до пет литра вода. Но за разлика от петрола, водата няма заместители.
Прогнози за това, кога може да избухне "водната" война, засега не могат да се правят. Ситуацията обаче подсказва, че този миг ще настъпи, и то скоро.


85% от населението на света живеят в най-сухата половина на планетата.
780 милиона души нямат достъп до чиста вода и почти 2,5 милиарда не разполагат с достъп до адекватна канализация.
От 6 до 8 милиона души годишно умират от последиците от бедствия и болести, свързани с водата.
Различни оценки сочат, че ако бизнесът запази настоящите си нива, ще са необходими между 3 и 5 планети като Земята, за да може всеки един жител на света да има стандарта на живот на един средностатистически европеец или американец.

(По материали от чуждия печат)

Собственици на празни жилища ще плащат такса водомер

автор:Дума

visibility 313

/ брой: 110

Ограничават броя на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 308

/ брой: 110

40 лв. за нощувка в къмпинг

автор:Дума

visibility 275

/ брой: 110

"Булгаргаз" не успя да продаде газов капацитет

автор:Дума

visibility 249

/ брой: 110

Крайнодесни и леви бойкотираха Зеленски

автор:Дума

visibility 307

/ брой: 110

Германия е близо до задължителната казарма

автор:Дума

visibility 321

/ брой: 110

В Испания влезе в сила законът за амнистията

автор:Дума

visibility 304

/ брой: 110

Накратко

автор:Дума

visibility 267

/ брой: 110

Няма спасение

автор:Мая Йовановска

visibility 309

/ брой: 110

За децата ни

автор:Аида Паникян

visibility 299

/ брой: 110

Компрометираните "европейски идеи"*

visibility 248

/ брой: 110

Фалитът на КТБ - десет години по-късно

автор:Дума

visibility 290

/ брой: 110

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ