31 Юли 2025четвъртък19:53 ч.

Асфалтът по столични улици се разтопи

автор:Дума

visibility 960

Улици в столичния район "Подуяне" се разтопиха в първия по-топъл ден на годината. Настилката е положена през есента на миналата година. Сред размекнатите участъци е и бул. „Дондуков“ в района на моста „Чавдар“. Битумът, с който през октомври и ноември са запълнени пукнатини по улиците се е разтекъл. Множество автомобилни гуми пострадаха, десетки снимки на гневни шофьори заляха социалните мрежи.

От Столичната община съобщиха първо, че се спира движението по ул. "Тодорини кукли" в "Подуяне". Размекнатият битум причинил повреди по гумите на коли, минали в участъка от ул. "Александър Екзарх" до ул. "Витиня". Проблем обаче имало и по други улици в квартала, включително по централния бул. "Дондуков" в района на моста "Чавдар".

Разтопените пътни участъци ще се опесъчават, а градският транспорт ще се пренасочва. Почистването на платната ще продължи цяла нощ.

Според информация от кмета Йорданка Фандъкова, най-вероятната причина за разтапянето на битума е сгрешена технология на приготвянето му, което е довело до реакция при малко по-високите температури.

Ремонтите са правени през миналата есен от фирмата ДЛВ, която поддържа улиците в този район. Дружеството трябва да отстрани за своя сметка проблемите и да запълни наново пукнатините. От фирмата обяснили, че не знаят каква е причината за размекването на улиците. Използвали битум от едни и същи доставчици, които ползвали от години. Тепърва щели да направят лабораторни анализи на материала, за да търсят причината да се размекне при не толкова високите температури в понеделник в София.

Фирмата ще бъде и глобена по договора си със Столичната община. Санкцията ще е 100% санкция от абонаментната такса за района, както и неустойка за всички причинени вреди, които ще бъдат изчислени. Всеки гражданин, който констатира повреда в гумите на автомобила си, може да извади протокол от застраховател, който ще предявим към фирмата изпълнител, обясни Фандъкова.

 

 

 

Хиляди сърби искат наши паспорти

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 140

Няма сделка за Арда, твърди гръцка медия

автор:Дума

visibility 553

/ брой: 140

Разследват главния прокурор на Испания

автор:Дума

visibility 598

/ брой: 140

Накратко

автор:Дума

visibility 605

/ брой: 140

Така се прави!

автор:Таня Глухчева

visibility 600

/ брой: 140

Толкова ли е трудно

visibility 577

/ брой: 140

Не винете човечеството за повишаване на температурите

автор:Дума

visibility 715

/ брой: 140

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ