Акулите си предават опит чрез общуване
/ брой: 210
Американски учени от Университета в Маями, Флорида, доказаха, че определен вид акули могат "да общуват и да обменят опит" помежду си, съобщи BBC. Научният екип е провел редица експерименти, в които сравнява постиженията на неопитни млади акули, подготвяни едновременно с тренирани и нетренирани партньори. Резултатите показват недвусмислено, че акулите, работили с тренирани партньори, успявали да изпълнят поставените задачи по-бързо и ефективно.
Проучването се смята за първото, което изучава социалния живот на морските хищници. От експеримента става ясно, че нетренираните акули живо се интересували от поведението на тренираните (демонстраторите).
Предполага се, че и други видове от семейството на хрущялните риби споделят същия модел на поведение. Социалното обучение вече е било тествано и сред други видове животни - гарвани, шимпанзета, дори прилепи. "При всички тях е била доказана значимостта на различни поведенчески процеси за еволюцията на вида", смята авторът на изследването д-р Гутридж.