10 Ноември 2024неделя21:26 ч.

ВРЕМЕТО:

В понеделник над Северна и Източна България ще преобладава облачно време, на места с валежи, главно от дъжд, докато над Югозападната ще има повече слънце. Във вторник облачността ще се разкъсва и намалява, а валежите постепенно ще спират, но в сряда на места отново ще превали, главно в западната половина от страната. В понеделник над Северна и Източна България ще преобладава облачно време, на места с валежи, главно от дъжд, докато над Югозападната ще има повече слънце. Във вторник облачността ще се разкъсва и намалява, а валежите постепенно ще спират, но в сряда на места отново ще превали, главно в западната половина от страната.

Актьор играе себе си с паркинсон

Фондацията на Майкъл Джей Фокс инвестира в търсене на биомаркери за ранно откриване на болестта

/ брой: 15

автор:Дума

visibility 304

От тази есен се очаква телевизия NBC да започне излъчването на поредица, чиито сюжет отчасти ще бъде основан на живота и кариерата на  комика Майкъл Джей Фокс. От 2000 г. той сложи край на активната си кариера заради болестта на Паркинсон, с която бе диагностициран през 1991 г. С 40 млн. долара от фонда, създаден от актьора, започна научно изследване, чиято цел е да бъдат открити биомаркери за ранно диагностициране на заболяването. Проучването, което включва 200 здрави и 400 новодиагностицирани пациенти, се провежда в 21 клинични центъра в САЩ и Европа. Със сегашните методи на диагностика, болестта на Паркинсон се открива трудно и почти невъзможно в начален стадий. Диагнозата може да се постави със сигурност, едва когато броят на увредените двигателни неврони е толкова голям, че предизвиква симптоми като трайна скованост на крайниците, тремор (треперене и други бързи, в известна степен ритмични, неволеви свивания и отпускания на група мускули) и дори нарушения на равновесието. Когато заболяването се установи в напреднал етап, лечението може да забави прогресията на заболяването, но не и да възстанови увредените неврони и съответно - двигателните функции.

Британският рапър Тайни Темпа стана собственик на първия чифт "маратонки от бъдещето", разигран на търг. Той плати за тях 37,5 хил. долара, а парите отидоха във фонда на Майкъл Джей Фокс


Болестта на Паркинсон е едно от най-честите невродегенеративни заболявания. То е бавно прогресиращо и се характеризира с наличие на тремор при покой, забавеност на волевите движения (брадикинезия) и повишен мускулен тонус (ригидност). За първи път са описани характерните клинични симптоми  през 1817 г. от английския лекар д-р Джеймс Паркинсон. Свързаните със заболяването биохимични промени в мозъка на пациентите са идентифицирани през 1960 г. Заболяването засяга малка част от средата на мозъка, където клетките постепенно загубват способността си да произвеждат допамин.

Няма превенция и лечение

на болестта - може само да бъде забавен ходът й. За целта се ползват медикаменти на основата на леводопа (отстранява дефицита на допамин в нигростриатната система и по този начин се възстановява нарушеното равновесие между холинергичната и допаминергичната медиация) и карбидопа (блокер на извънмозъчната DOPA-декарбоксилаза).
Средната възраст, при която се появяват първите оплаквания, е около 55 г. и за двата пола. Приема се, че болестността от паркинсон е приблизително 160/100 000, а заболяемостта - 20/100 000 годишно. Бялата раса има по-голям риск да развие това заболяване. Рискът за развитие на болестта нараства с възрастта.

Пестицидите може да са причината?


Развитието на болест на Паркинсон се асоциира с излагане на въздействието на пестициди, сочи проучване сред пациенти с неврологичното заболяване и техни незасегнати роднини. Най-силна е връзката с контакта с хербициди и инсектициди от рода на органичните хлориди и фосфати. И други проучвания са търсели връзката между пестицидите и паркинсоновата болест, показвайки два пъти по-висока честота на последното сред пациенти, контактували с веществата. Това проучване обаче се съсредоточава и към роднини на пациентите. Известно е, че заболяването има и генетична компонента в своята етиология, вече са идентифицирани и някои гени, но те са налице сред едва малка част от засегнатите, което налага търсенето на факторите на околната среда.
Някои европейски страни вече са обявили намерението си да преразгледат правилата за използване на агрохимикали в селското стопанство. Това е в резултат на признаването на паркинсон от френски учени като професионална болест на фермерите. Развитието на заболяването се подсилва от постоянната близост с агрохимикали. Шиферс Бруно, член на работната група от учени, които са направили изследването, обясни, че пестицидите действително влияят върху човешката нервна система. Освен това от тези реакции много повече страдат мъжете, отколкото жените.

 

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 2678

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 2586

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 1547

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 2388

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 2541

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 2635

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 2721

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 2870

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 2323

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 2361

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 2413

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 2034

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ