01 Август 2025петък02:09 ч.

65 млн. евро ще получи България за енергийни проекти от ЕС

/ брой: 119

автор:Дума

visibility 9623

"Европейската комисия съобщи, че осигурява близо три милиарда евро за развитие на енергетиката в няколко страни от ЕС. България се предвижда да получи 65,2 милиона евро", отбеляза говорител на комисията.
Осигурените средства са от приходите от търговия с емисии и ще послужат за 39 проекта в 10 държави от ЕС, се посочва в съобщение на ЕК. Средствата ще послужат за подобряване на енергийните системи, за намаляване на замърсяването с парникови газове, за повишаване на енергийната ефективност. С европейската подкрепа ще бъде осигурен ток от възобновяеми източници.
За проекта у нас се пояснява, че е насочен към подобряване на електропреносната мрежа. България се предвижда да получи общо близо 197 милиона евро по проекти, свързани с поставянето на нови електромери, за съхранение на данни за разхода на потребителите, за намаляване на употребата на изкопаеми горива, за превози на ток, за смяна на проводници и трасфрорматори.
Тези близо 3 млрд. евро са първият транш за 2024 г. Над една трета от сумата отива в Румъния – 1,095 млрд. евро, като с парите ще се финансират схеми за подпомагане по договори за разлика за производството на електроенергия от възобновяеми източници. На второ място по безвъзмездни средства е Чехия - 835,2 млн. евро за подкрепа на домакинствата за придобиване и инсталиране на нови фотоволтаични системи.
Полша получава 697,5 млн. евро за модернизиране на инфраструктурата за зареждане на тежкотоварния си транспорт, а четвърта по размер на предоставените средства е Унгария със 76,8 млн. евро за модернизиране и развитие на районни отоплителни системи, основани на ВЕИ, следвана от България.
Литва взема 59 млн. евро за развитие на капацитета за съхранение с цел балансиране на енергийните си системи. На Хърватия се падат 52 млн. евро за разгръщане на фотоволтаичен капацитет и капацитет за съхранение на енергия за доставчиците на обществени водни услуги. Словакия получава 35 млн. евро за производство на водород от възобновяеми източници и високоефективно комбинирано производство на енергия.
С приходи от парникови емисии за 26,8 млн. евро Латвия ще финансира използване на ВЕИ в многофамилни жилищни сгради, обществени сгради и енергийни общности.
Естония получава 24,1 млн. евро за подобряване на енергийната ефективност и насърчаване на ВЕИ в обществените сгради в страната.

Хиляди сърби искат наши паспорти

автор:Дума

visibility 647

/ брой: 140

Няма сделка за Арда, твърди гръцка медия

автор:Дума

visibility 616

/ брой: 140

Разследват главния прокурор на Испания

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 140

Накратко

автор:Дума

visibility 671

/ брой: 140

Така се прави!

автор:Таня Глухчева

visibility 673

/ брой: 140

Толкова ли е трудно

visibility 638

/ брой: 140

Не винете човечеството за повишаване на температурите

автор:Дума

visibility 800

/ брой: 140

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ