Около 60 милиона лева, които държавата е броила за строежа на АМ „Хемус“ за източени от кухи фирми, изтеглени са кеш от банки и са поели в неизвестна посока.
Разкритията за поредните брутални нарушения на предишната власт изнесоха днес шефовете шефовете на ГДБОП, ДАНС, МВР и НАП.
Вътрешният министър Бойко Рашков съобщиха, че за лот 5, чрез инхаус процедура, са раздадени 91 млн. лв. През кухи фирми парите са завъртяни и накрая 60 млн. лв. са теглени по 1 млн. лв на банково гише. Така са взети в сакове и чували и са поели в неизвестна посока. Проследени са кухи фирми, фиктивно назначавани и преназначавани служители, които следват пътя на парите, каза още вътрешният министър.
За лотове 7, 8 и 9 са раздадени авансово над 1 млрд. лв. без ДДС за материали и наем на техника. На някои лотове няма почти никаква дейност, защото няма нужните разрешителни.
В същото време трасето край Търговище се е срутило – става дума за около 600 метра материали, които в момента се изгребват с тежки машини.
„Установено е, че на Лот 4 и 5 на АМ „Хемус“ има извършени много монтажни работи, без наличие на влязла в сила разрешение за строеж”, съобщи директорът на ГД „Национална полиция“ Станислав Станев.
На фирмата „АвтомагистралиХемусАД“ са платени авансово стотици милиони левове за доставка на метериали и наем на механизация.
За лотовете 7, 8 и 9, където нищо не е направено, общата стойност на договора е 1 млрд. и 150 млн. лв. Тази сума е без ДДС, каза още Станев.
"По сигнал в ГДБОП започна проверка по Лот 5 и проследихме пътя на отпуснатата през лятото на 2020 г. на "Автомагистрали ЕАД" авансова сума на търговско дружество в размер на около 90 млн. лв. за доставка на материали и наем на механизация, като договорите са подписвани по облекчен ред без провеждане на процедури за възлагане на обществени поръчки", каза директорът на ГДБОП - Калин Стоянов.
"На 3 октомври се образува досъдебно производство и за 24 часа се извършиха много огледи, претърсвания, изземвания и др. на общо 17 адреса в София, Благоевград, Видин и Монтана, където се иззеха много документи, лаптопи, телефони и парични суми в големи размери, и са разпитани около 20 лица", каза още той.
Какъв е точно пътят на парите разясни главният секретар на МВР Петко Тодоров: „Търговското дружество, ще го наречем "Х", е получило от "Автомагистрали" авансово сумата от 84 108 000 лв. Участъкът няма разрешително за строеж. Въпреки всичко сумите са отпуснати. Сумите се привеждат към банкови сметки на друго свързано търговско дружество - буфер".
„Буферната фирма превежда получените суми към банкови сметки на т.нар. „кухи фирми“, регистрирани на социално слаби и нискограмотни лица, голяма част от тях са криминално проявени. В тези банкови сметки на тези кухи фирми са преведени около 60 млн. лв. Всичките тези пари са били изтеглени в деня на тяхното постъпване без предварителна заявка - в чували и в сакове, каза още той.
Бойко Рашков добави, че не се знае къде са тези пари в момента, става дума за огромни бджетни средства, на българския данъкоплатец. Това, по думите му, е върхът на наглостта. Той подчерта, че от близо година на някои лотове не се извърша никаква дейност. Рашков разказа и за 600 метра от трасето край Търговище, което се е срутило. В момента тази насипна част на магистралата се изгребва от тежки машини.