18 Септември 2025четвъртък16:19 ч.

5 млн. евро за екология изгубени заради лошо управление

Още европари за околна среда са заплашени заради неефективното им използване

/ брой: 238

автор:Дума

visibility 844

България е постигнала под 65 процента от заложените цели в оперативната си програма "Околна среда" (ОПОС) 2014-2020 г. и Европейската комисия обмисля спиране на междинните плащания по програмата. Това съобщиха от Глобалния екофонд "WWF - България", като се позоваха на получено писмо от Европейската комисия през септември 2019 г. От организацията са предупреждавали за неефективно използване на средствата от програмата за биологично разнообразие. По нея вече са загубени над 5 млн. евро, след като средствата бяха прехвърлени от ос "Натура 2000 и биоразнообразие" по оста за управление на отпадъците. Причината бе, че в края на ключовата междинна за оперативните програми 2018 г. заложените в нея етапни цели не са достигнати. Макар привидно парите да са спасени и прехвърлени за други нужди, това се окачествява като "сериозен неуспех" от Брюксел и в писмо до природозащитниците Еврокомисията посочва, че обмисля "спиране на междинните плащания" по програмата.

От WWF припомнят, че през цялото време на изпълнение на тази и предишната програма "Околна среда" в рамките на Комитета за наблюдениe екологичните организации са алармирали за проблеми с ефективността на използване на средствата, както и необходимостта за стартиране на планирани мерки. Те дават и конкретни примери за неефективност на програмата. Голяма част от заложените средства за биоразнообразие са били използвани в много малка степен за европейската мрежа от защитени територии Натура 2000. Плащано е за прокарване на пътища за сухоземна техника за гасене на пожари, вместо да се купи летателна техника. Пари са налети за ремонт на пътища, като финансирането е било маскирано като мерки за подобряване на природозащитното състояние на видове и местообитания и др.

В същото време важни мерки като тези за борба с бракониерството и закупуване на земи от защитени зони с цел разрешаване на конфликти изобщо не са стартирани вече пет години от началото на сегашния бюджетен период на програмата, посочват от екоорганизацията. Тя продължава да настоява за оставката на екоминистъра Нено Димов от 2018 г. 

КЗК с нови правомощия

автор:Дума

visibility 509

/ брой: 174

Сиренето у нас е с 26% по-скъпо от средната европейска цена

автор:Дума

visibility 547

/ брой: 174

ДФЗ засече двойно декларирани 7420 декара

автор:Дума

visibility 430

/ брой: 174

По-евтино на море в Гърция през септември

автор:Дума

visibility 549

/ брой: 174

София също блокира санкции срещу Израел

автор:Дума

visibility 622

/ брой: 174

В Белгия се "изпират" 16 млрд. евро годишно

автор:Дума

visibility 612

/ брой: 174

Протести в Словакия срещу Роберт Фицо

автор:Дума

visibility 567

/ брой: 174

Накратко

автор:Дума

visibility 449

/ брой: 174

Парламентарна поезия

автор:Александър Симов

visibility 464

/ брой: 174

Правителството върши своята работа и резултатите вече са видими

автор:Дума

visibility 538

/ брой: 174

Пътят на забравата

автор:Евгений Белий

visibility 521

/ брой: 174

Гладиаторско меле

visibility 448

/ брой: 174

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ