27 Юни 2024четвъртък11:53 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Би би си:

37% от българите обмислят да работят в чужбина

Британците се опасяват, че премахването на ограниченията ще доведе до огромен наплив

/ брой: 94

visibility 223

Предстоящата отмяна на ограниченията за работа за имигранти от Румъния и България няма да доведе до масов приток на граждани на двете страни във Великобритания или в други държави членки на ЕС, показва анкета на предаването на Би Би Си Нюзнайт, цитирана от БГНЕС.

България и Румъния се присъединиха към ЕС през 2007 г., но много държави членки поставиха ограничения върху правата на гражданите им за работа в тях. Те ще бъдат отменени в края на година. Това предизвика опасения във Великобритания от приток на имигранти от двете страни, търсещи работа.

Но анкети на предаването Нюзнайт на Би Би Си в България и Румъния сред повече от 1000 души показаха, че мнозинството граждани биха заминали, само ако имат твърдо предложение за работа. Мнозинството от анкетираните възнамерявали да търсят работа в ЕС, включително във Великобритания, повече през 2013, отколкото през 2014 г. Значителен брой анкетирани заявили, че биха искали да работят във Великобритания, но броят на хората, които конкретно планират това, е много по-малък.

Румъния и България са сред най-бедните държави в Европа и когато се присъединиха към ЕС през 2007 г. им бяха наложени ограничения за работа заради опасения от масова имиграция, припомня Би Би Си. Тези мерки ще бъдат отменени на 1 януари 2014 г., когато българите и румънците ще получат същите права за работа в съюзи като гражданите на другите държави членки на ЕС.

Британците се опасяват, че премахването на ограниченията ще доведе до огромен наплив от румънски и български имигранти, търсещи работа, както това се случи през 2004 г., когато Великобритания разреши на хора от новоприсъединилите се държани членки, включително Полша, Унгария и Чехия, да работят свободно.

През февруари тази година предаването на Би Би Си Нюзнайт поръчало на независимата социологическа агенция Витоша да анкетира 1000 души в България. В Румъния анкетата била осъществена от Галъп. Гражданите на двете страни трябвало да отговорят на въпроса дали смятат да заминат да работят във Великобритания. Над една четвърт от българите отговорили утвърдително. Аналитици казват, че сравнително високият процент не е изненадващ, тъй като времената са тежки за България и много българи мечтаят за по-добър живот. В някои изследвания 50% от българите заявили, че биха искали да работят в чужбина, но в последното десетилетие само около 6% са напуснали страната.

През март 2013 г. двете агенции провели лични анкети с над 1000 души, представителна извадка за страната като цяло, в села и градове от всички области на България и Румъния. Хората били попитани за настоящото им положение и дали имат намерение да се преместят в друга държава членка на ЕС. На въпроса дали в последните пет години са обмисляли да заминат да живеят и работят в друга държава членка на ЕС 33% от 1101 анкетирани румънци отговорили положително, а 67% - отрицателно. От 1014 анкетирани българи 37% отговорили положително, а 63% - отрицателно.

Когато били помолени да посочат държава членка на ЕС, в която биха искали да имигрират през 2013 или 2014 г. 4,6% от румънците и 9,3% от българите избрали Великобритания. Процентите нараснали до 8,2% за румънците и 13,6% за българите, когато били попитани директно дали биха обмислили да емигрират във Великобритания. В миналото хората от Румъния и България, които са работели в друга държава членка на ЕС, обикновено са избирали страни, до които могат да стигнат с кола или където културата и езика са близки до техните, посочва Би Би Си.

 

Официално ни отрязаха за еврозоната през 2025 г.

автор:Дума

visibility 106

/ брой: 120

Плашат с възможна липса на бял, "Добруджа" и типов хляб

автор:Дума

visibility 101

/ брой: 120

Жилищното кредитиране в България приближава 22 млрд. лв.

автор:Дума

visibility 94

/ брой: 120

Шефът на АЕЦ "Козлодуй" призна за инцидент в шести блок

автор:Дума

visibility 94

/ брой: 120

Урсула фон дер Лайен остава начело на ЕК

автор:Дума

visibility 86

/ брой: 120

Сърбия готова да направи компромиси за Косово

автор:Дума

visibility 84

/ брой: 120

Бивш швейцарски президент оглави Съвета на Европа

автор:Дума

visibility 73

/ брой: 120

Накратко

автор:Дума

visibility 82

/ брой: 120

Твърдо "не"

автор:Нора Стоичкова

visibility 93

/ брой: 120

Парламентарното театро на Б.Б.

автор:Александър Симов

visibility 87

/ брой: 120

Путин създава ново поколение олигарси

автор:Дума

visibility 108

/ брой: 120

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ