36 хиляди семейства изхвърлени на улицата от банки
Мораториум върху това право на финансовите институции искат от партия "Зелените"
/ брой: 65
През 2012 г. принудителните продажби на имоти чрез съдия-изпълнител възлизат на 36 000 продажби, или 36 000 български семейства са изхвърлени от жилищата за това, че не могат да си изплащат кредитите поради безработица или по други причини. Това заяви вчера доц. Минчо Христов на пресконференция на партия "Зелените".
Спрямо 2009 г. увеличението е 5 пъти. "Крайно необходимо е да се премахне чл. 417 от ГПК - банките не са нито държавни институции, нито общини, за да имат равни права с тях. Знаете и омбудсманът направи такъв опит, но безуспешно. Затова и сега българските граждани са брутално изхвърляни от жилищата си по бързата процедура с тези права на банките заради забавяне по плащанията, основно по ипотечни кредити", обясни Христов. Той призова българското правителство да предприеме и мораториум срещу правото на банката да изхвърля хората на улицата. В Испания вече е наложен такъв мораториум, когато проблемните кредити там достигнаха 18%. В момента у нас лошите кредити надминават 25%, но има и банки, чиито проблемни кредити достигат 30-40%, което означава, че реално банката е във фалит.
Ексдепутатът изтъкна, че при фалит на банка спестяванията на гражданите не са гарантирани. Има два капана, за които съм предупреждавал като депутат, внасял съм законопроекти, но те до един са били отхвърляни от банковото лоби в НС. При фалит на банка изплащането на влоговете започва 20 дни след обявяването му, но никъде не е записано кога свършва то, и изплащането може да се проточи с години. Вторият капан е, че всички валутни влогове на гражданите може да се изплащат не във валутата, в която са договорени, а в левове, и то по курса на деня. И ако левът се обезцени, хората ще загубят, посочи Христов и добави, че към момента спестяванията на населението са около 35 млрд. лв. Според него от тази ситуация, ако не се промени, ще спечелят големите кредитни милионери в чужда валута.
Още през 2007 г. е внесен закон за пълна проверка на имуществото на кредитните милионери и банкерите, които са им дали кредитите, припомни доц. Христов и посочи, че кредитните милионери са около 3500 души. Тези пропуски отказа да поправи законодателно и правителството на Борисов след две писма, които лично изпратих до предишното управление, заяви доц. Христов. Той предупреди още, че ако падне валутният борд и настане банкова криза, при два пъти по-висок курс на еврото към лева българските граждани ще плащат двойно повече от изтегления кредит, тъй като той по условия се връща в евро. Той нарече тези общи условия гавра с българите и обеща да сезира главния прокурор за това.
Политиците отказват да приемат и закон за фалита на физическите лица, какъвто има в повечето европейски страни. Така длъжникът е длъжник и когато си отиде от този свят, а дългът тегне и върху неговите деца.
Александър Каракачанов от "Зелените" се спря и на практиката държавни предприятия да влагат парите си в няколко банки. В отворено писмо до премиера Марин Райков зелените посочват, че повече от десетилетие парите на държавните предприятия, които са около 1 млрд. лв. са предоставени на няколко частни банки - ЦКБ, Инвестбанк, КТБ. Средната лихва, която получават те срещу тези пари, е 1.5%, докато банките ги предоставят като кредити с лихва от 10-12% и повече процента, обясни Каракачанов. Последствията са, че един милиард лв. се използват не за политика за отваряне на нови работни места, а за печалба на банките. От Зелената партия настояват незабавно всички средства на държавните предприятия да бъдат прехвърлени в ББР, която единствена е изцяло държавна собственост. Това ще даде възможност за нова политика в полза на гражданите.