18 Юли 2025петък21:21 ч.

2/3 от трудовите злополуки стават в почивни дни

Работодатели ще могат сами да правят оценка на риска на работното място

/ брой: 107

автор:Аида Паникян

visibility 198

Около 2/3 от трудовите злополуки стават в събота и неделя, става ясно от Националното изследване на условията на труд в България. Жените работят по-дълго извънредно през 5-те работни дни на седмицата, мъжете по-кратко, но в 7-те дни на седмицата. Като най-рискова икономическа дейност служителите определят хуманното здравеопазване, но според оценката на експертите нивото на риска е най-високо в добивната промишленост.   
Българският бизнес вече използва разработените по нарочен проект на Главната инспекция по труда кодекси за добри практики в 30 икономически дейности. Сред тях са строителство, горско стопанство, производство на облекло, медико-социални грижи с настаняване, хуманно здравеопазване, образование и пр. По кодексите работодателите ще могат да правят инструктажите си, да обучават служителите и да черпят добри идеи за отстраняване най-честите рискове за работещите в тях.
Проектът "Превенция за безопасност и здраве при работа" е финансиран почти изцяло от оперативна програма "Развитие на човешките ресурси". Целта му е след като заработи и бъдат въведени разработените по него системи за безопасност и здраве при работа и инструменти за оценка на риска, трудовите злополуки да намалеят с 25% спрямо 2008 г. По проекта вече са проведени обучения на работодатели и на специалисти по безопасност и здраве при работа. А моделите на системи за оценка на риска на работното място вече са въведени в 248 български предприятия.
Благодарение на разработените инструменти работодателите, чиито предприятия работят в сферата на 30-те икономически дейности, ще могат занапред сами да изработват оценка на риска на работното място онлайн. Достъпът до продукта е безплатен на електронната страница ГИТ. Така работодателите във въпросните икономически дейности занапред не е необходимо да плащат на консултант да изработи оценката на риска, уточниха от ГИТ. Очаква се през следващия програмен период работата по проекта да бъде разширена и да бъдат включени поне 30 икономически дейности.
Оценяването на рисковете при работа и предприемането на адекватни мерки за тяхното отстраняване или превенция е първият и най-ефективен начин за действие на фирмите по отношение на безопасността и здравето при работа, каза Юлия Флинтроп, представителка на Европейската агенция за безопасност и здраве при работа и ръководителка на проекта OiRA (онлайн интерактивна оценка на риска). Тя поясни, че българските разработки ще могат да се ползват и от работодателите в останалите страни членки на ЕС.
 

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 677

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 653

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 759

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ