19 Юли 2025събота02:53 ч.

Снимка БГНЕС, Александър Николов

200 млн. лв. дупка в "Булгаргаз"

Викат на разпит днес бившия шеф на компанията

/ брой: 25

автор:Дума

visibility 941

Новото ръководство на "Булгаргаз" е открило финансова дупка в дружеството в размер на 200 млн. лв., обяви вчера на спешна пресконференция енергийният министър Александър Николов. 

Повод за нея станаха продължаващите скандали около държавния газов доставчик. Както е известно, неговите шефове бяха сменени преди седмица, а преди ден бившият енергиен министър от кабинета на Сергей Станишев Румен Овчаров разкри, че новият борд следва същите практики като стария и е продал за ден 60 хил. МВтч на държавната газова борса. Още в събота от газовото дружество обясниха, че количествата са 37 хил. МВтч и били продадени, за да не изпада доставчикът в дисбаланс и защото нямало достатъчно пари в касите.

Енергийният министър обяви пред журналисти, че дружеството има предстоящи плащания за над 650 млн. лв., а наличността била 600 хил. лв. "Дупката във "фантастичното" според бившото ръководство дружество надхвърля 200 млн. лв.", каза Николов и отправи критики към начина, по който са били управлявани финансовите потоци. Той заяви още, че "преференциалното несъбиране на вземания, което се е правело от старото ръководство, се е ускорило в последните няколко седмици" и така сметките, които дружеството има да си събира, са нараснали.

Това бе наречено "пълни глупости" от бившия шеф на дружеството Николай Павлов, който днес се очаква да бъде на разпит в Софийската градска прокуратура, след като миналата седмица вътрешният министър Бойко Рашков обяви, че срещу Павлов най-вероятно ще бъдат повдигнати обвинения.

Павлов на свой ред обясни, че към момента на неговото отстраняване са били извършени плащания на 60 процента от доставките от Русия за февруари и 100 процента от тези по азерския договор. "Предстоят падежи за 450 млн. лв., дължими от индустрията. Отделно топлофикациите трябва да получат компенсации заради въведения мораториум върху цената на природния газ, което ще доведе до тяхното разплащане", коментира бившият газов шеф. По думите му само "Топлофикация София" има задължения от 150 млн. лв. заради ценовата разлика на суровината, записана в цената, на която продава на потребителите и на която купува газа.

Министър Николов също посочи, че при събиране на предстоящите вземания в дружеството ще се осигури ликвидност от 300 млн. лв. и няма да има заплаха за предстоящите плащания по договорите за руския и азерския газ. Според него обявената дупка от 200 млн. лв. няма да попречи да се извършат предстоящите плащания. Николов обаче смята, че "изобретателността на хората, които смело говориха в последите дни, ще продължи". Той се зачуди дали има координация между говоренето по едно и също време на Румен Овчаров, Румен Петков, Бойко Борисов и Делян Добрев. Според енергийния министър срещу енергийната политика на правителството се води координирана атака.

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 677

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 653

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 759

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ