18 Септември 2024сряда15:01 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Руски учени създадоха уникални методи за борба с рака

Звуков чук

За ролята на убиец на раковата клетка учените избраха кислорода. Ако газът е активен, той се превръща в най-силната отрова, която умъртвява всяка тъкан. Включително и раковата.

/ брой: 236

visibility 122

Юрий Медведев

Невероятното преобразяване на „добрия“ газ в отрова е възложено от учените на силициевите наночастици. И те се справят отлично с тази роля. Остава само въпросът, как това да се направи не в колба, а в клетката на организма? Как да се уцели точно тумора без да пострадат здравите клетки?
- Помогна ни една специфична особеност на раковите клетки, техните пори са по-широки, отколкото на здравите, затова наночастиците не само проникват, а се натрупват в тумора. - обяснява завеждащият катедрата по обща физика и молекулярна електроника във физическия факултет на Московския държавен университет доктор на физико-математическите науки Павел Кашкаров. – Оттам нататък вече е лесно. Наситените с наночастици клетки се облъчват с лазер, който всъщност задейства цялата операция по унищожаване на тумора.
Но учените разработват още един вариант за борба с рака. Той се базира на невероятното откритие на съветския специалист Андрей Буров, направено преди повече от половин век. В неговата лаборатория изучавали въздействието на ултразвука върху биологичните обекти. И съвсем неочаквано получили друг резултат, различен от окачвания.
- Оказало се, че мощната акустична вълна има способността да разрушава раковите клетки. - разказва Павел Кашкаров. – Дори да отстранява метастазите. От 12 участника в експериментите 7 били излекувани напълно. Потресаващ резултат за онкологията. За съжаление, след смъртта на Буров лабораторията се разпада, а трудовете му потъват в  забрава дълги години. Една от причините е мощната акустична апаратура, която била секретна заради двойното си предназначение. За изследванията на Буров ни разказа неговият син. Тях използвахме в нашата работа.
Между другото, неотдавна методът за разрушаване на тумори с помощта на акустична вълна бе преоткрит. Само че в чужбина, в САЩ. Там той вече се прилага в клиниките. Вярно, има сериозен недостатък, който между впрочем е характерен за повечето методи за борба с рака. Преминавайки през тялото, мощният ултразвук въздейства не само на раковите клетки, а засяга и здравите.
- Намерихме решение на този проблем. - казва Кашкаров. – Работата е там, че с въвеждането на наночастици в тумора, мощността на ултразвука може да отслабне десетки пъти. Те поемат колебанията на акустичната вълна и просто механично разрушават  туморните клетки. И тогава веднага отпада необходимостта от прилагане на друга техника, защото работим в областта на обикновения ултразвук. Засега и двата нови метода за борба с рака не са прилагани върху животни.

Цифри

190
милиарда рубли отпуска руското правителство за научни изследвания и създаване на медицинска техника
5
милиона долара струва модерната апаратура за позитронно-емисионна томография
 

Токът в Южна Европа - до пет пъти по-скъп

автор:Дума

visibility 367

/ брой: 178

Фон дер Лайен ни даде постен и скромен ресор

автор:Дума

visibility 381

/ брой: 178

Единайсет жени в новата Еврокомисия

автор:Дума

visibility 379

/ брой: 178

Атина иска европейско решение за мигрантите

автор:Дума

visibility 375

/ брой: 178

Накратко

автор:Дума

visibility 296

/ брой: 178

Ще се примири ли ЕП?

автор:Кристиан Вигенин

visibility 378

/ брой: 178

Светът по ръба на глобална и ядрена война

автор:Юри Михалков

visibility 364

/ брой: 178

Такса смет или национална криза с боклука?

автор:Барбара Пейчинова

visibility 365

/ брой: 178

Неуредици

автор:Барбара Пейчинова

visibility 381

/ брой: 178

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ