13 Юли 2024събота19:32 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Живот с дефицит

През 2013 г. "дупката" в регионалните бюджети може да нарасне до 500 млрд. рубли, а дългът да се увеличи с 23%

/ брой: 113

visibility 42

Юлия Кривошапко

Регионите все по-дълбоко затъват в дългове, опитвайки се да закърпят дупките в бюджета. Само през последния месец заявки за многомилионни кредити направиха Архангелска, Нижегородска, Ивановска, Новосибирска области, а също така Карелия и Чувашия.
През 2012 г. изпълнението на регионалните бюджети се влоши. Задълженията, свързани с увеличаването на бюджетните заплати, плюс забавяне на темповете на ръста на доходите доведоха до това, че все повече територии се сблъскват с текущ бюджетен дефицит. Казано по-простичко - разходите, преди всичко изплащането на заплатите, започват да превишават доходите, които субектите получават от данъци и други бюджетни отчисления. "През 2012-а регионите, които се сблъскаха с този проблем, бяха 40. През 2013-а вече са над 50", констатира в разговор с кореспондента на "Российская газета" зам.-директорът на групата за регионални финанси на "Standard & Poor's" (S&P) Карен Вартапетов.
През 2012 г. данъчните и неданъчните доходи на консолидираните регионални бюджети се оказали с 332 млрд. рубли по-малко, отколкото проектите на финансовото министерство, отбелязаха в неотдавнашното си изследване експертите от Центъра за развитие на Висшата школа по икономика. Съответно и бюджетният дефицит е бил по-голям от очакваното 8 пъти - 278 милиарда рубли вместо 32. През тази година дефицитът може да нарасне до 500 милиарда рубли - 0,7 процента от брутния вътрешен продукт.
Министерството на икономическото развитие очаква, че към 2018 година дефицитът на регионалните "портфейли" ще се увеличи 36 пъти. "Още миналата година показа, че не всички територии са в състояние навреме да се справят със задълженията по вдигането на заплатите - отбеляза, коментирайки положението, заместник министърът на икономическото развитие Андрей Клепач. - Мнозина са принудени да решават задачата в рамките на тази бюджетна година. Така че натоварването на бюджетите наистина се увеличава, и с това трябва нещо да се прави".
Според Закона за федералния бюджет регионите трябва в продължение на три години да получават от федерацията като финансова помощ над 300 милиарда рубли. За 2013 г. са предвидени 100 милиарда рубли. Както съобщиха пред "Российская газета" във финансовото министерство, 60 милиарда вече са разпределени, още 40 милиарда ще бъдат "готови" през второто шестмесечие.
Тези пари обаче определено няма да стигнат. Още сега за закърпване на бюджетните дупки много от регионите са принудени да заемат пари и да увеличават задълженията си. В Министерството на финансите реагират на това спокойно. Според данните на ведомството, към 1 март 2013 година общият дълг на субектите е бил на ниво 1,28 трилиона рубли - 23,3 процента от утвърдения обем на доходите на регионалните бюджети. Така че нивото на дълговото натоварване се намира на икономическо безопасно ниво, а задълженията по погасяването на дълга са достатъчно равномерно разпределени по години и средно не надвишават 10 на сто от сумата на данъчните и неданъчните доходи на регионалните бюджети, казват в министерството.
Според прогнозите на S&P, дългът на субектите през 2013 г. ще нарасне с 22-23 процента. Дори и на такова ниво обаче, ако се взимат предвид международните стандарти, той остава неголям и не носи никакви рискове, смятат експертите. Друго нещо е графикът за погасяване. "Силните региони могат да си позволят да взимат кредити за три и повече години - обяснява Карен Вартапетов. - В слабите региони обаче, където гонят ниските лихвени проценти и взимат бързи, но евтини кредити, възникват рискове от рефинансиране. На тях им е необходима допълнителна помощ".
Миналата година обемът на финансова помощ от бюджета беше увеличен с 25 милиарда и в крайна сметка достигна почти 130 милиарда рубли. През тази са предвидени 75 милиарда. Изпълнението на регионалните бюджети обаче ще бъде по-лошо, отколкото през 2012 година. Така че най-вероятно ще се наложи финансовото министерство отново да добавя нещо, смята Вартапетов.

Обявяват кандидат-купувачите на "Виваком"

автор:Дума

visibility 1154

/ брой: 131

Плащаме до 10 лв. за чадър на морето

автор:Дума

visibility 1072

/ брой: 131

НАТО пуска военен коридор през България

автор:Дума

visibility 1245

/ брой: 131

Левицата във Франция търси премиер

автор:Дума

visibility 1114

/ брой: 131

Фантазии и шамани

автор:Александър Симов

visibility 1253

/ брой: 131

Райски намерения по пътя към ада

автор:Деси Велева

visibility 1251

/ брой: 131

В очакване на Конституционния съд

visibility 1144

/ брой: 131

Датата - 12.07.2024 г.

автор:Дума

visibility 1153

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ