19 Юли 2025събота13:16 ч.

Живо слово

/ брой: 154

автор:Веселка Венкова

visibility 5067

Жалко е, че толкова рядко живото слово на министъра на културата опложда журналистическата мисъл у нас. Съчувстваме му, че е имал късмета да попаде в компания на корифеи и не може да се дореди до поне седмично участие по вестникарските страници, радио и ТВ ефир. Но пък всяка негова проява е шумна, фриволна, запомняща се.
Артистът си е артист!
Присмиваме му се, че вместо да обясни в експозе какво е предложил на кабинета като закон за задължителното депозиране на печатни и други произведения, той аристократично и чистосърдечно призна: "Повтарянето ми е много сложно, преди малко им го прочетох, отворете сайта на МК!"
Шокиращо е на пръв поглед - министър внася закон, който не може да резюмира в 5 изречения, за синхрон, както се казва. Но Рашидов призна още, че "не всеки, който е завършил академия и мачка глина, държавата е длъжна да го храни". Изключенията не са правило, пък и той е влизал в МК три пъти - "третият, като станах министър, щото стиснах ръката на премиера".
Министърът не можа да обясни какво предлага, но пък кабинетът го гласува!
Хванахме именития скулптор в крачка още веднъж. Ще се увеличи ли и с колко стойността на един CD, след като се изпълнят всички изисквания на предложения проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за авторското и сродните му права? Той пак не можа да отговори. Но МС го одобри.
Вежди Рашидов не е политическо лице, самият той го припомни в сряда. Член е на това правителство като експерт. Разбира от изобразителни изкуства, изложбени зали и частни галерии. Има виждания за театралната реформа: "Шекспир е направил театъра да се движи, а не да стои по градовете", припомни отново министърът.
Друг въпрос е защо древните са градили амфитеатри за по 3000 души. Но Рашидов не е длъжен да знае, че трупите "пътуват", главно когато са в криза, но това, което показват, рядко е театър. Какво ще стане с Мелпомена ще кажат хората, които пишат закона за сценичните изкуства, а ние отново ще трябва внимателно да следим сайта на Министерството на културата.
Ясно е, че "ако има театър в Долни Богров, ще му помагаме да се развива - достатъчно е да пълни зала, зрителите да са щастливи, да има хора", обяснява на живо експертът и дава примери с Гърция. Там имало бум в развитието на частните и свободните театри - държавни били само националната драма, операта и филхармонията. Имало 10 общински театъра и 185 частни формации, които равнопоставено участвали за държавни субсидии и проекти. Във великата Италия имало 6 държавни опери. А у нас? Седем. 
Лее се живото слово, а плахият журналистически мозък трескаво пресмята какво от казаното става за дописка...

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 677

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 653

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 759

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ