Жилищата са поскъпнали със 7,5 % за година
Имотните сделки в столицата са се увеличили с над една трета
/ брой: 159
Квадратният метър жилищна площ е поскъпнал средно с 3.2% спрямо първото тримесечие, а спрямо 2020 г. - със 7.5%. Лек спад в търсенето на тристайни апартаменти, като интересът към тях почти се изравнява с този към двустайните. Това отчита компанията Arco Real Estate за пазара на имоти през второто тримесечие на 2021 г. Според неин анализ няколко са факторите, които влияят на пазара и дърпат цените нагоре: поскъпването на материалите, атрактивните ниски лихви по ипотечните кредити, както и промените в Закона за устройство на територията, които предвиждат повече общи части. Водещ фактор е и усиленото търсене на алтернатива за спестяванията, след като една след друга банките не само премахват олихвяването, но и преустановяват да поддържат депозити и налагат наказателни такси за съхранението на по-големи суми. Перспективата за влизане в еврозоната и дебатите около смяната на валутата също стимулират пазара на имоти, защото много хора със свободни средства бързат да ги инвестират в нещо сигурно. Според агеницията сделките за завършени двустайни апартаменти в София вече се случват в диапазона 120 000 - 140 000 евро, като тази сума може да достигне и до 150 000 евро, ако е включено и паркомясто. За тристайни жилища покупките стартират от 160 000 евро нагоре.
Скоростта, с която се сключват сделките се повишава, а коментарите за цените намаляват. Заради повишената активност на купувачите, водени от желанието да инвестират парите си или да закупят имот за живеене, се наблюдава и задържане на имотите от страна на продавачите с цел изчакване цената им да се покачи, посочват брокери. Това свива предлагането и обуславя тренда за покачване на цените на имотите в бъдеще, коментират от компанията. За активния имотен пазар говори и 35%-ният скок на сделките с имоти в София през второто тримесечие на годината - вписаните продажби са 9736 при 6352 за същия период миналата година. В столицата търсенето на имоти е както за лично ползване, така и за отдаване под наем или препродажба. През второ тримесечие е преобладавал интересът към центъра на града, кварталите "Банишора", "Кръстова вада", "Манастирски ливади" и Бояна. Засилен интерес има и към крайните квартали, където цените все още държат по-ниски нива и сделките за инвестиция и спекулация са по-изгодни. Така например при засиленото строителство цените в крайните столични квартали варират в диапазона 950-1400 евро за кв. м, като най-ниските нива са за начален етап на строителство, твърдят брокери
В Пловдив не се забелязва голяма разлика в цените спрямо предходните тримесечия. Бурното строителство в покрайнините и все още атрактивните цени правят Пловдив подходящ за инвестиция в имоти, посочват брокери. Например цените на двустайни апартаменти са в диапзона 45 - 000 65 000 евро. В централната част цените двустайните апартаменти се движат в порядъка на 70 000 - 100 000 евро. Тристайните жилища се предлагат между 80 000 - 120 000 евро, като в централната градска част са в порядъка от 100 000- 150 000 евро. Най-желаният район продължава да бъде центърът с цени между 1000 - 1400 евро/кв. м, следван от кварталите "Смирненски" и "Въстанически" с атрактивни цени от 750 Ц 900 евро/кв. м. Най-активно предлагане има в кварталите "Кършияка" (750 - 1000 евро/м2) и "Кючук Париж" (650 - 900 евро/м2).
Все повече българи търсят да закупят ваканционен имот. Заради високото търсене цените по Българското Черноморие бележат скок, като достигат до 1000 евро/кв.м. Агенцията отчита засилен интерес в Св. Св. Константин и Елена, където тези цени понякога надвишават 1000 евро/кв.м. Освен засиленото търсене там, продължава интересът към Южното Черноморие, като Несебър бележи ръст от 55% продажби спрямо миналото тримесечие и 61% повишение спрямо същия период миналата година.Пазарът на търговски и офис площи се раздвижва, след като бе най-силно засегнат от пандемията. Онлайн търговията до голяма степен измести физическите магазини и тяхното търсене намаля, за разлика от предлагането.