04 Май 2024събота19:14 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Завръщането на Путин

Ще направи ли новият президент Русия още по-силна и още по-уважавана?

/ брой: 105

автор:Дума

visibility 23

Днес в Русия е тържествен ден - встъпва в длъжност новият държавен глава на федерацията. Всъщност президентът е добре известен - Владимир Путин. Това ще е трети мандат на този политик, но за първи път той ще е шестгодишен.
Церемонията на инаугурацията ще започне точно по обяд и ще продължи около 40 минути. Според протокола кортежът на новоизбрания президент ще влезе в Кремъл през Спаските врати, което се прави само в изключително тържествени случаи. В Големия кремълски дворец държавният глава ще премине през няколко зали покрай гостите и гвардейците на Президентския полк.
На новоизбрания държавен глава ще връчат символа на президентската власт, след което той ще се закълне. Председателят на Конституционния съд ще обяви, че президентът е встъпил в длъжност. След това държавният глава ще се обърне към присъстващите с инаугурационна реч, а в чест на президента ще има артилерийски салют от 30 залпа. Кратко напътствено слово ще произнесе и досегашният президент Дмитрий Медведев.
Кремълският дворец вече е напълно готов за това голямо тържество. Известно е, че на инаугурацията са поканени над 1000 гости.  Източник от Кремъл доверил на в. "Известия", че на тържествените мероприятия са поканени всички доверени лица на новия президент, лидери на опозицията, кандидатите за президент, в това число и милиардерът Михаил Прохоров, който бе най-голямата изненада на изборите. Сред поканените е и Михаил Горбачов, последният съветски президент. Лидерите на т.нар. несистемна опозиция обаче са останали без покани. Желанието си да дойдат в Кремъл са изразили бившият италиански премиер Силвио Берлускони и бившият германски канцлер Герхард Шрьодер, и двамата са близки приятели на Путин.
Първата президентска инаугурация в Русия е направена през далечната 1991 година. Борис Елцин зае мястото си оперативно и скромно - клетва, химнът, вдигане на флага. Втората му инаугурация бе замислена доста по-тържествено, здравето на президента обаче бе толкова разклатено, че церемонията продължи едва 17 минути.
Сегашниятси вид инаугурацията придоби през 2000 г. с първото встъпване в длъжност на Владимир Путин.
Инаугурацията, разбира се, е зрелищно събитие, далеч по-важни обаче ще са действията на държавния глава по време на мандата му. Новият стар стопанин на Кремъл наследява една от най-мощните икономики в Европа. Държавният бюджет на Русия е балансиран. Държавният дълг, инфлацията и безработицата са на ниско равнище. Нивото на резервите е високо, а темповете на икономическия ръст надвишават 4 процента, което е почти три пъти повече, отколкото е средният показател за Западна Европа.
Истината обаче е, че Путин ще управлява вече не онази Русия, която беше през 2008-а. Страната вече е друга. Демонстрациите през тази зима показаха, че Русия вече няма винаги да е съгласна с президента си. Ще се наложи държавният глава да проявява гъвкавост. Путин обаче е известен като един от най-гъвкавките политици.
Завръщането на Путин в Кремъл ще се превърне в отправна точка за укрепването на икономическата и военната мощ на Русия, смятат експерти. Правят впечатление проектите на новия държавен глава за развитието на Сибир и Далечния Изток. По данни на в. "Коммерсант", компетентните министерства вече изучават законопроекта за създаването на държавна компания, която ще отговаря за развитието на този огромен регион, който обхваща 60% от цялата територия на Руската федерация. "Държавният гигант ще е на пряко подчинение на президента и в частност ще може да се намесва в дейността на такива държавни монополи като "Газпром" и "Роснефт"... Нито една държавна или друга структура в Русия в момента няма такива права", пише "Коммерсант". Дейността на компанията ще обхваща шест региона на Сибир и девет региона на Далечния Изток.
Повечето руснаци познават Путин като здравомислещ човек, който се ръководи преди всичко от интересите на Русия. Всъщност той вече доказа това в началото на този век, когато за първи път влезе в Кремъл и направи всичко възможно, за да запази целостта на руската държава и да осигури завръщането й на световната сцена като силна и уважавана държава. През първата година от президентството си, 2000-2001 г., Путин изгони МВф и Световната банка от Русия, прекрати техните програми, а страната отбеляза растеж от 14 процента. В останалите 11 години от неговото управление икономиката на Русия растеше средно с 5,4% годишно, превръщайки се в една от най-бързо развиващите се големи нововъзникнали икономики. Според американската агенция СТРАТФОР Путин върна достойнството на руснака. През първия си мандат той спечели войната с чеченските уахабити и увеличи 2 пъти заплатите и пенсиите. През втория му президентски мандат доходите нараснаха още 1,5 пъти.
Тези успехи контрастират с икономическите показатели на страната отпреди управлението на Путин, когато държавата се ръководеше от Елциновото "семейство", съставляващо днешната опозиция. Борис Немцов и Владимир Рижков, които днес са едни от лидерите на т. нар. несистемна опозиция, събираща митинги само в Москва и Санкт Петербург, първият в качеството си на вицепремиер, а вторият като лидер на партията на властта "Наш дом Русия", доведоха страната до фалит през 1998 г. Тогава милиони руснаци бяха докарани буквално до просешка тояга, а Руската федерация беше изправена пред разпад в резултат на "либерализацията".
В условията на все по-задълбочаващата се глобална икономическа криза обаче новоизбраният президент ще трябва да вложи всичките си усилия най-вече за запазване на макроикономическата стабилност на Русия. От решаването на икономическите въпроси ще зависи преди всичко успехът на държавата като цяло.
Новото правителство ще бъде изправено пред трудни задачи - ще се наложи да се изпълняват предизборните обещания. Повечето от тях обаче са трудно изпълними: едните (предимно икономически и социални) ще изискват прекалено големи разходи, другите (най-вече институционални) ще предизвикат недоволството на чиновниците, предричат анализаторите.
Икономическата предизборна платформа на Путин дава определена яснота в тази сфера: освен принципния отказ от развитие като "суровинен придатък" в полза на "висококапитализираните интегрирани структури", президентът предлага да се развива науката и към 2018-а да се дадат до 25 млрд. рубли за финансиране на държавни научни фондове, максимално да се смекчи преходният период при влизането в СТО, да се намали стойността на жилищата с 20-30% за сметка на разширяване на границите на градовете, да се продължи модернизацията, интеграцията и приватизацията.
А какво може да се очаква от външната политика на Русия при Путин? След инаугурацията новият руски държавен глава възнамерява да посети Пекин. Руското външно министерство уточни, че визитата е планирана през юни. Политолозите като правило обръщат внимание на това къде е първата визита на новоизбран държавен глава. Според тях това е сигнал за външнополитическите приоритети на новия лидер.

Путин е роден на 7 октомври 1952 г. в Ленинград. През 1985 г. завършва Московската висша школа на КГБ. Като агент е изпратен в ГДР, където остава до началото на 1990 г. От 1992 г. е зам.-кмет на Санкт-Петербург. През март 1997 г. става зам.-шеф на президентската администрация. От юли 1998 г. е ръководител на Федералната служба за сигурност на Русия. През август 1999 г. оглавява правителството на Русия, а след оставката на Елцин става и.д. президент. Първата му работа като и.д. президент е да прекара Нова година с руските войници в Грозни. Така иска да се разграничи от своя стар и болен предшественик и да наложи нов стил на властника - спортен, решителен, амбициран да възроди традиционните ценности на Русия. През 2004 г. Путин бе преизбран със зашеметяващите 76% от гласовете.
Сегашният му президентски мандат е трети.


На Червения площад в руската столица се състоя генералната репетиция за военния парад в чест на Деня на победата. Участваха 14 хиляди военнослужещи и около 100 единици военна техника. През Червения площад преминаха осем пускови установки на ракетните комплекси "Искандер-М", три "Топол-М" (пусковите установки ще бъдат заменени с макети), 16 зенитни ракетни системи С-400 и ракетните комплекси "Панцир-С", 13 бронирани машини "Тигър", БТР-80, танкове Т90, самоходни артилерийски установки "Мста-С" и ракетни комплекси "Бук-М2"


През 2008 г. Путин бе принуден от конституцията да отстъпи поста си в Кремъл на своя приближен Дмитрий Медведев, но още тогава никой не се съмняваше коя ще е водещата фигура в така образувалия се ръководен тандем. Тандемът ще продължи да работи и занапред, само че ролите сега ще са разменени. Утвърждаването на Медведев като премиер се очаква да е на 8 май
Снимки БГНЕС

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1339

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1312

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1183

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1359

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1562

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1309

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1301

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1513

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1324

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1449

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ