22 Февруари 2026неделя05:57 ч.

БСП пита:

Защо се бави създаването на комисия за конфликт на интереси

Първанов предложи своя кандидатура, управляващите обаче замотаха проблема

/ брой: 75

автор:Павлета Давидова

visibility 2995

Няма никаква яснота защо се бави създаването на специализираната комисия за конфликт на интереси. Ето защо официално ще внеса питане в сега действащата ресорна комисия защо въпросът все още не е задействан. Това съобщи пред ДУМА вчера депутатът от БСП Бойко Великов от парламентарната група за борба с корупцията.
ДУМА припомня, че през ноември управляващото мнозинство реши да бъде създадена комисия за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси. Новото звено трябваше да бъде създадено до 1 януари, а от днес то трябваше вече официално да функционира. Комисията трябва да се състои от 5 членове. 3 квоти от независимия орган получава парламентът, като сред тях е и председателят на комисията. Президентът и МС назначават по един човек. Въпреки своето собствено решение обаче до вчера ГЕРБ изобщо не бяха предложили кандидати, а депутати от мнозинството дори отказваха да коментират темата.
Президентът Георги Първанов изпълни своето задължение и подписа указ за назначаването на юриста Николай Николов за член на комисията. 
"Нямам представа защо ГЕРБ още не са посочили човек за позициите. Все пак законовите промени за създаването на тази комисия бяха внесени именно от тях. Не знам защо се бавят", недоумява Бойко Великов. Няма официални предложения за трите позиции от парламента, не е ясна и кандидатурата на МС. Великов допълни, че ако комисията е била създадена с намерението местата в нея да бъдат запълнени по политически причини, би следвало депутатите да бързат да изпълнят плана си. Въпреки това забавянето е факт и няма яснота каква ще е съдбата на поредния административен орган, измислен от ГЕРБ.
ДУМА припомня, че според законовите промени  една и съща партия няма право да предлага повече от 1 предложение за комисията за конфликт на интереси. Веднъж щом започне да действа новото звено, то ще приема сигнали, ще се произнася дали законът е нарушен и ще налага санкции на провинилите се.

АЕЦ "Козлодуй" пропуснала ползи за 18 млн. лв. заради Шести блок

автор:Дума

visibility 3200

/ брой: 35

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 4631

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 3897

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 4256

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 2817

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 4695

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 4509

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 4434

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 4941

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 3549

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ