25 Юли 2025петък16:03 ч.

Защо няма как всяка болница да има ковид отделение

автор:Дума

visibility 1204

„Най-вероятно няма да разберем причините за оставката на началника на СРЗИ д-р Данчо Пенчев, но това, което се направи няколко дена по-рано от министерство на здравеопазването - да се изиска всички болници да разкрият Covid отделения породи голямо напрежение. Мнението е на д-р Димитър Петров, бивш подуправител на НЗОК.

В интервю за БНР той коментира защо няма как всяка болница да има ковид отделение. В една онкология може да се разкрие такова отделение, но само за онкоболни, които са дали положителен резултат и те да се лекуват за двете заболявания. Но  в такива болници да се приемат всякакви болни с коронавирус е абсурд, категоричен бе д-р Петров.

По думите вторият момент е, че в специализираните очни и ортопедични болници няма как да се разкрият такива отделения – там няма такива специалисти.

Имаме общо над 50 хиляди легла, но въпросът е как те са обезпечени със специалисти. Това с Covid отделенията може да стане само в многопрофилните болници, но и тук проблемът идва с недостига на сестрите и лекарите, каза още той.

В София трябва да се определят няколко болници с Covid отделения, където имат опит в лечението на коронавируса – останалите могат да помагат с персонал, който да се командирова към тези определени болници, смята д-р Петров.

Очевидно няма да стане само в „Пирогов“ да се лекуват болните, трябва да има отделения в големите многопрофилни болници, включително частните, могат от областните санаториални специализирани болници да се включат – но те да се обезпечат финансово и кадрово.

Д-р Петров посочи също, че болници, които нямат профила да лекуват Covid-19, стават уязвими, ако се случи нещо с пациент с коронавирус и близките могат да съдят болницата за некомпетентност.

А и как НЗОК ще финансира тези болници, които нямат пътеки за коронавирус?, попита още той.

Петров обърна внимание, че това, което в момента се дава, са жълти стотинки за това лечение и това финансиране не трябва да минава само през НЗОК. Ако това е пандемия, трябва да започне да се финансира директно от държавата, заяви още д-р Димитър Петров.

По думите на д-р Петров в помощ на лечението на коронавируса трябва да се включват само стажант-лекари.

Петров се обяви против спирането на плановата дейност на болниците. Болниците не са развъдник на коронавирус, за да се спира лечението на останалите пациенти.

 

 

Въвеждат еднодневни винетки от 2026 г.

автор:Дума

visibility 305

/ брой: 136

Газът поевтинява с 3,8% през август

автор:Дума

visibility 301

/ брой: 136

Подадохме ново искане за 653 млн. евро по ПВУ

автор:Дума

visibility 317

/ брой: 136

Пекин и Брюксел се сближават

автор:Дума

visibility 322

/ брой: 136

Евродепутат заплаши Фон дер Лайен със съд

автор:Дума

visibility 323

/ брой: 136

Москва и Киев върнаха по 1200 пленници

автор:Дума

visibility 330

/ брой: 136

Накратко

автор:Дума

visibility 285

/ брой: 136

Тромб

автор:Александър Симов

visibility 328

/ брой: 136

Островът - вчера, днес, утре...

автор:Атанас Зафиров

visibility 372

/ брой: 136

Законът - позор на Зеленски

visibility 335

/ брой: 136

Недостиг

автор:Аида Паникян

visibility 750

/ брой: 135

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ