26 Юни 2024сряда19:34 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Защита на труда

Предприятията дължат на работниците си два милиарда рубли

/ брой: 286

visibility 91

Марина Грицюк, Татяна Смолякова

Според данни на профсъюзите в Русия може да има рязко съкращаване на работни места. От работодателите уж имало много такива сигнали. Доколко са оправдани тези опасения? Наистина ли държавните инспекции по труда ще се съкращават? На тези и други въпроси на читателите на "горещата линия" на "Российская газета" отговаря ръководителят на Федералната служба по труда и заетостта Юрий Герций.
- Откъде Роструд има сведения за подготвящи се масови съкращения?
- Положението на пазара на труда от гледна точка на безработицата сега е стабилно. Броят на безработните в страната, пресметнат според методологията на Международната организация по труда, към 1 септември е бил 3 милиона 997 хиляди души. Това са данните на Росстат. В службите по заетостта са регистрирани 1 милион 67 хиляди души.
Ако погледнем статистиката на уволненията, ще видим, че през август са уволнени повече хора, отколкото са взети на работа. в същото време хората са напускали предимно по собствено желание. Такива масови уволнения като през 2009-2011 г. няма и засега не се предвиждат.
Разбира се, ние продължаваме да получаваме съобщения за предстоящи освобождавания, тъй като според трудовото законодателство всички работодатели - и големи, и малки, и индивидуални предприемачи - са задължени предварително, най-малко два месеца по-рано, да информират службите по заетостта за намерението си да съкратят числеността на персонала. През тази година обаче имаме по-малко уведомления, отколкото през миналата. Така че ние не предвиждаме по-големи съкращения в близко време.
- Как се променя количеството на заявления от гражданите - увеличава се, намалява? И какви са днес "най-популярните" нарушения на трудовото законодателство?
- Количеството заявления не намалява, но те вече станаха по-конкретни.
Най-често става въпрос за уволнения, изплащане на заплати, а също така за проблеми, свързани с осигуряване на безопасните условия на труд (средства за индивидуална защита, оборудване на работни места и т.н.). Може би това са основните теми.
- Съдейки по данните на Росстат, положението с изплащането на заплатите се нормализира. Дълговете чувствително намаляват, и това става, изглежда, не без помощта на Роструд.
- Това е така. За осемте месеца на 2012-а по предписания на Държавната инспекция по труда са изплатени 2 милиарда 842 милиона рубли. Броят на работниците, на които е изплатена тази сума, е над 211 хиляди души. Ако има сигнал, инспекцията реагира незабавно.
Ние работим заедно с други ведомства. Сега правим цикъл от съвместни заседания - Роструд, Росстат, Генералната прокуратура. Обсъждаме един въпрос: усъвършенстване на съвместната дейност по изпълнение на ситуации, свързани със заплащането на труда на работниците. Изработват се общи подходи, подобряваме взаимния обмен на информация.
- Каква е сега абсолютната цифра на задълженията?
- Два милиарда 74 милиона рубли. Приблизително 50 процента от задълженията са дългове от предишни години. И дългове на фалирали предприятия.
През последните пет години пикът на задълженията по заплати беше през 2009 г., след това те тръгнаха надолу. Първо, органите на изпълнителната власт на субектите започнаха по-конкретно да се занимават с този проблем. Навсякъде бяха създадени комисии, които наблюдават предприятията-длъжници. Комисията обикновено се оглавява от губернатора или неговия заместник. Те обсъждат проблемите на предприятията и изработват оздравителни мерки.
Второ, самите работодатели сега, след кризата, започнаха да се обръщат към нас доста по-често. Защото виждат, че ние не само изискваме, но и оказваме юридическа помощ. Във всички инспекции работи "гореща линия", организирано е консултиране.
- Казвате, че създават комисии, но те наблюдават големите предприятия. А какво да правят хората, които работят в малки предприятия, в дълбоката провинция? Кризата уж премина, но и сега има случаи, когато работници не получават заплати по три месеца.
- Защо не ни сигнализират? Ако не са им платили, трябва да се обърнат писмено или по електронната поща в Държавната инспекция по труда, каквато има във всеки субект на Руската федерация. Ние приемаме информация в електронен вид, но анонимни сигнали не се разглеждат.
- В предприятията съществува система от глоби: за всяко, дори незначително, нарушение лишават хората от част от премията. Това законно ли е?
- Не, не е. Трудовият кодекс не предвижда система от глоби.
- Това може да се нарича другояче - например депремиране, но хората го възприемат като глоба.
- В предприятието трябва да има система за премии, в която да е записано за какво, как, кога се дава премия. И пак там трябва да е записано кога тази премия се намалява. Това нещо се съгласува с представители на трудовия колектив, утвърждава се от ръководителя. Чак тогава тази система влиза в сила за даден колектив и тя трябва да бъде отразена в колективния договор.
- Въпрос от Галина Петровна, инспектор в центъра по заетостта в град Воронеж: "Ще се увеличи ли заплатата на работещите в подведомствените ви организации? Много е тежко да се оцелява с 8000 рубли месечно".
- Уважаема Галина Петровна! Вашият център по заетостта, както и всички такива центрове в страната, не са подведомствени на Федералната служба по труда и заетостта. Вие сте регионални служители и Роструд не може да повлияе на увеличаването на заплатите ви.
- Наталия Глебова, пенсионерка от Тула: "При достигането на пенсионна възраст мен просто ме изгониха от работа, а аз още мога да работя - здравето ми позволява, а и с пенсия не се оцелява. Има ли закони, защитаващи пенсионерите?"
- Вас не могат ей така да ви изгонят от работа - пенсионната възраст не е основание за уволнение. Вероятно са ви предложили и вие сте се съгласили. Ако изпратя в това предприятие инспектор, той ще види там молба "по собствено желание" или "по споразумение между страните". При това положение инспекторът нищо не може да направи. Ако имате желание да се върнете на работа, съдът може да ви защити.
- Въпрос от Тула: "Често ни се налага да работим през празнични и почивни дни. За това ни дават само свободен ден, началството не иска и да чуе за двойна надница. Как да накараме работодателите да изпълняват закона?"
- Ако ви карат да работите през почивните дни, трябва да има съответните заповеди. Ако такива документи няма и работата ви не се компенсира, както повелява законът, трябва да се обърнете към инспекцията по труда.
- Александър, студент от Тула: "Може ли да се върне разпределението за завършващите вуз, или поне за тези, които са държавна поръчка?"
- И да, и не. Разбира се, такъв подход би могъл да се разглежда. Има обаче проблем: много хора не учат по призвание. Едва 50% от завършилите висшите работят по професията си, останалите почти веднага преминават в други отрасли. Затова трябва да се започне от професионалната ориентация, още от училище трябва да се подготвят младежите отговорно да избират професията си. И може би тогава разпределението ще е по-правилно и по-оправдано. И сега обаче субектите имат право и възможност да помагат на младежите при трудоустрояване след завършване на образованието.
- София Назимова: "Според образованието ми съм учител по биология. Дълго време не работех по специалността си и загубих квалификация. Исках да възобновя работа, търсих място, но постоянно получавах от работодателите отказ. Кой може да ми помогне?"
- Сега в редица региони има недостиг от педагози. Регионалните органи по образование ги следят, при необходимост организират преквалификация. Трябва да се обърнете към тях.
- Ако човек работи без трудов договор, а такива, според експертите, в страната са няколко милиона, има ли възможност да защити правата си?
- Ако някой работи без трудов договор, но на практика изпълнява трудова функция или извършва някаква дейност по поръчка и в интерес на работодателя, но няма подписан договор и не му плащат заплата, той може през съда да докаже, че наистина е бил в трудови отношения с работодателя.
Като доказателство може да предостави например снимки или видеозаписи, направени на работното място, да доведе свидетели, да предостави произведената продукция и т.н. Тогава съдът с решение ще установи, че гражданинът Иванов е имал с работодателя Петров трудови отношения и ще задължи работодателя да оформи договор и да изплати заплатите. Член 11 от Трудовия кодекс казва, че ако правоотношенията са квалифицирани от съда като трудови, за тях важат всички норми на трудовото право.

Джулиан Асанж излиза на свобода

автор:Дума

visibility 428

/ брой: 119

Еманюел Макрон плаши с гражданска война

автор:Дума

visibility 402

/ брой: 119

Мицкоски иска промяна на преговорната рамка

автор:Дума

visibility 414

/ брой: 119

Накратко

автор:Дума

visibility 329

/ брой: 119

Колко да е ново?

автор:Ина Михайлова

visibility 1124

/ брой: 119

Учи здраво, за да печелиш добре

автор:Аида Паникян

visibility 414

/ брой: 119

Мъченикът на свободата

автор:Александър Симов

visibility 379

/ брой: 119

Колкото повече, толкова повече...

автор:Юлия Кулинска

visibility 445

/ брой: 119

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ