27 Юни 2024четвъртък03:29 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Чуждата преса:

Задкулисни сделки в нещастно за българите време

Това е последното нещо от което се нуждае България в момент, когато народът е гневен и разочарован от политическия елит

/ брой: 109

visibility 181

Водещи чуждестранни издания коментират обстановката в България след парламентарните избори, предаде БТА.

"Икономист"

Резултатите от изборите са неубедителни в едно нещастно време за най-бедния член на ЕС, посочва влиятелното британско списание. Резултатът от вота е нестабилен парламент, а ГЕРБ със своите 98 депутати е далеч от необходимото мнозинство за съставяне на самостоятелно правителство. Партията загуби около една трета от гласовете си в сравнение с изборите през 2009 г.

Всичко това означава седмици на пазарлъци и задкулисни сделки. Това е последното нещо от което се нуждае България в момент, когато народът е гневен и разочарован от политическия елит, посочва списанието.

"Икономист" припомня доклад на германската фондация "Фридрих Еберт". В него се посочва, че онова, което остана след протестите и изборите в България, е голямо противоречие между онези на власт в политката и бизнеса и обикновените граждани. Българското общество е разделено сякаш не на леви и десни, а на онези отгоре и от тези отдолу.  Преодоляването на това разделение е едно от най-големите предизвикателства на българската политика.


"Уолстрийт джърнъл"

Партия, която обвинява чуждите компании, че обират България, която иска предоговаряне на договори, ако е възможно, в ключови отрасли като енергийния и която настоява за много по-голяма минимална заплата в България, сега е в позицията да влияе върху съставянето на ново правителство, отбелязва вестникът по повод на постигнатото от "Атака" на парламентарните избори.
Партията каза, че няма да подкрепя ГЕРБ, но тази позиция може да се промени.


"Файненшъл таймс"

Според анализатори закъсненията при съставяне на ново правителство могат да съживят уличните протести, свалили от власт правителството на Бойко Борисов, предупреждава вестникът. Задачата да се състави коалиция се усложнява и от това, че в парламента не влезе новата партия на Меглена Кунева, допълва вестникът. Тя щеше да бъде атрактивен партньор за двете големи сили, които сега ще се опитват да съставят кабинет.

Според анализатори отхвърлянето от "Атака" на варианта за коалиция с ГЕРБ може би е преговорна тактика. Партията може би има готовност да предостави неофициална и негласна подкрепа на правителство на малцинството на Борисов.

А и официална коалиция между ГЕРБ и "Атака" рискува да предизвика отрицателни реакции от други европейски членки, защото "Атака" е прекалено токсична, за да бъде официално прегръщана, отбелязва вестникът, като цитира анализатора Огнян Шентов.


"Еуропа куотидиано"

В България ситуацията напомня на случилото се в Италия след парламентарните избори, с тази разлика че в парламента не влезе някой български Бепе Грило, коментира италианското издание. Ако България иска стабилност, то в крайна сметка най-добрият вариант е широко коалиционно правителство като италианското.
Това може да стане след като се разсеят отровите, излели се по време на предизборната кампания.

Алтернативата е връщане пред урните с цялата несигурност, която това води със себе си, допълва изданието.


"Комерсант"

Като пирова победа определя руския вестник първото място на ГЕРБ на изборите. България избра бъркотията. Съдбата на новото правителство може да зависи буквално от един или два депутатски мандата. Това пък носи риск за слабо правителство.
Невъзможността за съставяне на силно дееспособно правителство е резултат от продължаващия разкол в българските управляващи елити и от войната на компроматите, в която бяха въвлечени ключови политически фигури, посочва вестникът.

 

Джулиан Асанж излиза на свобода

автор:Дума

visibility 550

/ брой: 119

Еманюел Макрон плаши с гражданска война

автор:Дума

visibility 498

/ брой: 119

Мицкоски иска промяна на преговорната рамка

автор:Дума

visibility 522

/ брой: 119

Накратко

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 119

Колко да е ново?

автор:Ина Михайлова

visibility 1238

/ брой: 119

Учи здраво, за да печелиш добре

автор:Аида Паникян

visibility 498

/ брой: 119

Мъченикът на свободата

автор:Александър Симов

visibility 496

/ брой: 119

Колкото повече, толкова повече...

автор:Юлия Кулинска

visibility 578

/ брой: 119

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ