18 Юни 2024вторник14:19 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

ЦИР:

Задълбочава се икономическото разделние на регионите

БВП на човек в София-град е 2,37 пъти по-висок от средния за страната

/ брой: 30

автор:Дума

visibility 47

Българската икономика все повече буксува - това е изводът от традиционния доклад на Центъра за икономическо развитие (ЦИР) за състоянието на икономиката в началото на годината, който бе представен вчера. От ЦИР са категорични, че икономиката ни практически не расте. Буксуването се очаква да продължи и през тази година, прогнозира директорът на института Георги Прохаски.
За 2012 г. реалният растеж според ЦИР ще бъде около 1%, а за тази година той едва ли ще надхвърли 2%. Според Прохаски може да се говори и за териториален дисбаланс на общия икономическия растеж - докато едни области са по-слабо повлияни от кризата и тяхното БВП расте, други области не само че продължават да изостават от водещата област (София-град), но тяхното БВП най-вероятно продължава да намалява.
И тази година София ще продължи да бъде център на растежа и вече има особен статут в икономиката, каза Прохаски. Той допълни, че без целенасочена държавна политика към изоставащите райони през следващите няколко години не би могло да се очаква балансирано икономическо развитие на страната. През 2000 г. София-столица надхвърля с 61 на сто средния размер на БВП на човек от населението за страната, а през 2009 г. превишението е вече със 137% (т.е. показателят за София-столица е 2.37 пъти по-голям от този за страната).
През 2000 г. общо 5 области имат БВП на човек от населението в по-висок размер от средния за страната. След столицата се нареждат областите Бургас (125 на сто спрямо страната), Враца (122 на сто), Варна (112 на сто) и Стара Загора (109 на сто), но техните показатели са по-близо до средния за страната, отколкото до този за София-столица. Всички останали области, които са били под средното ниво през 2000 г., са под средното и за 2009 г. Под средното са паднали Враца (през 2009 г. нейният БВП на човек от населението е 77 на сто от този за страната) и Бургас (90 на сто от средното за 2009 г.). Единствената област, която е надхвърлила средното за страната, без съмнение под въздействието на териториалното си съседство с област София-столица, е област София, отчитат от ЦИР.
В най-изостаналите икономически райони се наблюдава и най-голяма безработица. От ЦИР прогнозират, че безработицата ще остане над 12 на сто и през тази година. Под средното ниво на безработица в страната в края на миналата година са били осем области. Най-добре е София-град с 3,6 на сто безработица и още няколко града, където безработицата е съществено под средното равнище за страната - Габрово, Варна, Бургас, Пловдив, Русе, Перник и Стара Загора. 20 области са с по-висока безработица от средната, която е 11,4%. Крайните примери са Видин - 22 на сто, Монтана - 21%, Враца и Смолян - 20%. Това са много сериозни нива на безработица и безспорно за тези области усещането за дълбока криза е напълно оправдано, коментира Прохаски.
Икономистът очаква инфлацията през 2013 г. да бъде около 3%. Експертът отчита, че през миналата година потребителските цени, особено при най-необходимите продукти, са нараснали повече - дори при малката потребителска кошница ръстът е до 5,8 на сто.




 

Канят се да забранят най-старите коли у нас

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 113

Енергийният министър обещава под 1,5% поскъпване на тока

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 113

Реконструират Бетонния мост в Пловдив за 6 месеца

автор:Дума

visibility 308

/ брой: 113

Експерт: Докладът ще каже, че не сме готови за еврото

автор:Дума

visibility 307

/ брой: 113

НАТО иска още ядрени оръжия в готовност

автор:Дума

visibility 305

/ брой: 113

Визита на Путин в Ханой скара САЩ и Виетнам

автор:Дума

visibility 320

/ брой: 113

Нетаняху разпусна военновременния кабинет

автор:Дума

visibility 298

/ брой: 113

ООН: Светът се проваля в битката с бедността

автор:Дума

visibility 297

/ брой: 113

Екощуротии

автор:Мая Йовановска

visibility 284

/ брой: 113

Пламъкът, който продължава да гори

автор:Евгений Белий

visibility 309

/ брой: 113

Нови "ценности"

автор:Таня Глухчева

visibility 283

/ брой: 113

Социално инженерство

/ брой: 113

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ