За бърз превод от чужбина искат декларация за връзка с политици
Всяка банка прилага както намери за добре Закона за мерките срещу изпиране на пари
/ брой: 80
За да се получи паричен превод в софийски клон на ОББ, изпратен чрез системата "Уестърн юниън", трябва да се попълни декларация, че получателят няма връзка с политици, установи проверка на ДУМА. На уточняващия въпрос у нас или в страната изпращач след кратък размисъл банковата чиновничка отсече "Навсякъде!".
В клон на Пощенска банка уточниха, че такава декларация се попълва за суми от и над 800 евра, 1200 долара и 1800 лв. На въпрос защо валутните бюра не прилагат подобно условие служителка обясни, че в "точките за одит на бюрата няма такова изискване".
"В ЦКБ подобна декларация се попълва еднократно при откриване на сметка, все едно левова или във валута и без значение дали е разплащателна или депозит", каза служителка на банката с уточнение, че по-старите им клиенти са били помолени да попълнят декларация по чл.8а от Правилника за прилагане на Закона за мерките срещу изпирането на пари, когато разпоредбата е влязла в сила. За пръв път чувам такава декларация да се изисква при получаване на пари от "Уестърн Юниън", разсмя се искрено служителката.
В Банка ДСК бяха далеч по-делови. "Защо питате нас, проверете където трябва защо се правят недомислени закони, които не само не се прилагат, както са замислени, но и никой не следи как кредитните институции ги тълкуват".
Услугите на международната система за експресни парични преводи в страната и чужбина са ползвани от мнозина. Известно е, че парите се получават в която и да било банка или финансова къща, работеща със съответната система. Необходимо е да се съобщят уникалният код, приблизителният размер на изпратената сума, да се посочат страната и имената на изпращача, както и да се представи личната карта, удостоверяваща самоличността на получателя.
Глава първа от Правилника за приложение на закона е "Идентифициране на клиенти и проверка на идентификационните данни", а въпросният чл.8, влязъл в сила през 2007 г., "третира" клиенти, които са "държавен глава, премиер, министър, зам.-министри, депутати, членове на конституционни, върховни и други висши органи на съдебната власт, хора от Сметната палата, членове на управителни органи на банки, посланици и управляващи мисии, висши офицери от въоръжените сили, членове на административни, управителни или надзорни органи на държавни предприятия и търговски дружества с едноличен собственик държавата".