19 Април 2024петък09:02 ч.

Снимка ФИФА

Япония удари Испания и изхвърли Германия

visibility 103

Отборът на Япония завърши на първо място в група Е и ще срещне втория от група F Хърватия на осминафиналите на Световното първенство по футбол. Срещата е на 5 декември от 17 часа българско време.
Вторият в група Е Испания ще срещне победителя в група F Мароко в друга осминафинална среща на турнира, която ще се играе на 6 декември от 17 часа.

Така след този ден стана ясна финалната картина в групи "E" и "F", като големите губещи от случилото се в четвъртък по терените в Катар са представители на Европа - Германия и Белгия. Именно тези два тима от Стария континент напускат шампионата, макар да бяха сочени за фаворити,  а за няколко минути аут от осминафиналите бе и Испания. В крайна сметка "фуриите" се промъкнаха напред към следващата фаза. В тази посока продължава също и Япония, както и тимовете на Мароко и Хърватия.

Хървати и белгийци излязоха в директен двубой за продължаване напред, в който не успяха да си отбележат голове, а радостта след 0:0 бе за "ватрените". Футболистите на Златко Далич завършиха на втора позиция в група "F", а срещу "червените дяволи" за кратко помислиха, че ще изпълняват и дузпа.
Решението на английския рефер Антъни Тейлър обаче бе отменено с ВАР, а в крайна сметка въпреки многото възможности и за двата тима, голове нямаше. Големият длъжник за Белгия категорично е Ромелу Лукаку, появил се в игра през второто полувреме и пропуснал няколко наистина стопроцентови възможности за гол. А попадение щеше да промени напълно картинката в групата.
Група, от която като победител в осминафиналите ще влезе Мароко. Африканците надвиха Канада с 2:1 след голове на Хаким Зийеш и Юсеф Ен-Несири, докато канадците стигнаха до почетно попадение, което бе автогол на Найеф Агуерд.
В тази фаза на елиминациите съперник на мароканците ще бъде Испания. Хърватите пък ще премерят сили с коравите японци.
Късните два мача бяха от група "Е", а там първи в крайното класиране завърши тимът на Япония. "Самураите" показаха характер, точно както и в първия кръг срещу Германия, като обърнаха Испания, за да победят с 2:1 и да си осигурят върха в подреждането.
Ранен гол на Алваро Мората поведе испанците напред, но точно както и срещу Бундестима, японците светкавично стигнаха до обрат благодарение на голове на Рицу Доан и Ао Танака.
При второто попадение обаче останаха и много въпросителни, защото повторенията показаха, че при асистенцията топката е била напуснала пределите на терена. ВАР обаче реши, че това не е така. В един момент от втората част испанците дори бяха аут от Мондиала за няколко минути, защото Коста Рика водеше на Германия...
"Ла Роха" обаче остана на второто място, след като германците все пак съумяха да победят костариканците с 4:2, макар и това да не им донесе така жадуваното класиране. Бундестима напуска световното първенство още след групите за втори пореден турнир.
Серж Гнабри даде вихрен старт с гол в 10-ата минута, но Елцин Техеда изравни в 58-ата. Лоша намеса на Мануел Нойер направи резултата 2:1 за Коста Рика десетина минути след това, а в тази ситуация напред продължаваха Япония и Коста Рика. Два гола на Кай Хаверц донесоха обрат, а Никлас Фюлкруг добави и четвърто попадение за пировата победа с 4:2 на германците.
Този мач влиза в историята и като първият, ръководен от изцяло женски съдийски състав.