Всяко чудо до... нов министър
/ брой: 72
Всяко чудо за 3 дни, е казал народът и е прав. Когато вчера си говорих с колеги за разни цветущи идеи на ГЕРБ-ерските здравни министри, оказа се, че мнозина са забравили вече първите във времето. Една от тях (от края на септември 2009 г.) бе да бъдат отнемани задгранични паспорти при пътувания извън страната, ако не сме платили здравните си вноски. Едва когато медиите заразпитваха за колко неплатени здравни вноски ще се отнема този личен документ, "стана ясно", че "всъщност не се имало предвид точно това", че "можело да стане, но само за работодателите, които не са плащали за работниците си". Изобщо, спря да се шуми по въпроса, когато се изясни, че работодателят, който има най-много дългове към здравната система, е държавата.
Сега новата здравната министърка има нова идея в тази посока. Нещо повече - твърди, че я е предлагала още като депутат. Очевидно министерстването в българското здравно ведомство през последните 2 и половина години или е стимул за измисляне на небивалици, или е възможност за осъществяване на какви ли не екзотични идеи. Доказателство за това е, че и до момента се водят дела срещу МЗ, а МЗ ги губи. Например заради начина, по който бяха сформирани комисиите за областните здравни карти, в момента на практика Националната здравна карта на държавата е вън от закона. Или онази гениална идея МЗ да плаща за лекарства на болни само в рамките на бюджета си. А пропо, и това недомислие е осъдено от ВАС.
Колко може да издържи новоизлюпената идея за увеличаване на събираемостта на здравните вноски? Може би до момента, в който стане ясно колко министри и колко депутати на ГЕРБ имат неплатени здравни вноски? Или когато стане ясно, че и тази идея е израз на управленска некомпетентност. Защото странно е, че новата министърка е останала с впечатлението, че здравни вноски не плащат само бедните: "...Ако нямат лична карта, това ще ги лиши и от социални помощи...", твърди тя. Ами този бедняк ако има пари за вноски, няма да е на социални помощи. Но има нещо много по-съществено: очевидно някой е забравил, че здравните осигуровки на хората, които са на социални помощи, плаща държавата. Освен това всеки гражданин на републиката получава медицинска помощ поне в рамките на спешната помощ, дори и социално слабият! И още нещо: ако социално слаб лежи в болница, болницата може да изисква средствата, които е вложила в лечението, от т.нар. фонд за лечение на бедни към МТСП. Така че проблемите с неплатените здравни вноски далеч не са в бедните.
Отделен въпрос е, че в солидарна система като нашата наистина всеки трябва да плаща здравните си осигуровки. Но неиздаването на лична карта не е най-подходящият начин - това е знак за управленско безсилие. Особено след като държавата не може да контролира не само събирането на здравните вноски, но не може да контролира и това, че всеки здравноосигурен е принуждаван да плаща по 2 пъти за едно и също - веднъж чрез здравни вноски и втори път чрез принудителни "дарения".